29.03.2024 06:54
05.2007 - Z prac Rady Nadzorczej
Strategia nakreśla kolejną fazę rozwoju naszych zakładów.

Zdefiniowano w niej od nowa misję przedsiębiorstwa:

Jesteśmy firmą działającą w obszarze chemii. Poprzez nieustanny rozwój, poprawę i budowanie przewag konkurencyjnych, zwiększenie efektywności oraz doskonalenie naszej roli w zakresie zasobów ludzkich, a także kształtowania relacji w ramach otoczenia  wewnętrznego i zewnętrznego firmy wpływamy na WZROST WARTOŚCI FIRMY.

W misji tej w sposób oczywisty zdefiniowane zostało miejsce oraz charakter prowadzonych działań, tj. działalność wytwórcza w chemii i bliskich jej obszarach, zorientowanych na potrzeby rynku. Zakłada się też rozwój, konkurencyjność i efektywność procesów gospodarczych, natomiast głównym celem jest zwiększenie wartości przedsiębiorstwa oraz zwrot zaangażowanego kapitału dla akcjonariuszy poprzez wzrost kursu akcji. Strategia opiera się na działaniach w trzech głównych obszarach nazwanych:

Aktywizacja aktywów, czyli:

realizacja nowych projektów w oparciu o Puławski Park Przemysłowy (w tym w ramach strefy ekonomicznej) oraz spółkę powstałą z istniejących zasobów spółek zależnych,

utworzenie Centrum Rozwoju Przemysłu Chemicznego we współpracy z istniejącymi instytutami naukowymi, mającego stanowić platformę dla rozwoju nowych technologii tak trudno osiągalnych na rynku chemicznym,

przystosowanie firmy do systemu REACH (Registration, Evaluation, Authorisation of CHemicals, czyli rejestracja, ocena, udzielanie zezwoleń w zakresie chemikaliów), stanowiącego pakiet legislacyjny, zakładający obowiązkową rejestrację substancji chemicznych, ocenę dokumentacji technicznej oraz substancji, udzielanie zezwoleń na wykorzystywanie substancji do produkcji i obrotu.

Realizacji tych celów ma służyć m.in.: zmiana struktury organizacyjnej, program ciągłego usprawniania organizacji, wdrożenie najefektywniejszych systemów zarządzania firmą oraz zmiana jej wizerunku.

Aktywa zewnętrzne, czyli wykorzystanie możliwości przejęcia innych firm chemicznych na rynku polskim oraz poza nim – tutaj szczegółów z oczywistych powodów nie mogę ujawnić.


Rozwinięcie produkcji poprzez:

wydłużenie łańcuchów produktowych w oparciu o istniejące produkty (kapro, melamina, nawozy),

intensyfikację produkcji,

rozwój nowych produktów.

Ponadto zakłada się rozwój energetyki w oparciu o technologie proekologiczne.

W strategii bardzo mocno zarysowany jest aspekt społeczny – jego rolę podkreśla się zarówno w jej przygotowaniu, jak i realizacji. Intencją zarządu, wyrażoną w tym dokumencie, jest przeprowadzenie całego procesu komunikacji w ramach społeczności zakładowej w taki sposób, by założenia i oczekiwane rezultaty, wynikające ze strategii, były zrozumiałe i spotkały się z jak największym poparciem. I chociaż praktyka dowodzi jak trudno projekt przełożyc na realia (przez co znajdują posłuch głosy wszelkiego typu malkontentów), to problem rzetelnego informowania i wyjaśniania spraw jest przez obecne władze firmy zauważany. Zważywszy na ostatnie deklaracje należy mieć nadzieję, że zarząd znajdzie więcej czasu, by częściej spotykać się z załogą i szerzej informować o celach strategii oraz wdrażaniu nowej organizacji z nią związanej.

W mojej ocenie program rozwoju
spółki, jakim jest de facto strategia, zasługuje na poparcie, chociażby z jednego powodu – nie ma dla niego alternatywy. Nie możemy tkwić w przeświadczeniu, że dobra sytuacja firmy będzie trwać wiecznie. Jednak stawiając na ciągły rozwój i wzrost wartości przedsiębiorstwa możemy liczyć na to, iż nie powtórzy się sytuacja sprzed kilku lat, kiedy to chciano nam zaaplikować konsolidację produktową jako lekarstwo na trudności chemii. Rozwój to szansa na miejsca pracy i godziwe zarobki. Z oceną rezultatów powstrzymajmy się jeszcze trochę. A najlepszą naszą reakcją będzie aktywne włączenie się w realizację nakreślonych zadań.

Wracajac do tematyki posiedzenia rady nadzorczej
warto podkreślić, iż nasza spółka osiąga wyniki lepsze od nakreślonych w planie rocznym. Jak zapewne wiadomo, dało to zarządowi podstawę do zmiany prognoz dotyczących wyników końcowych roku obrotowego – mocno w górę. Oczywiste jest, że miała na to wpływ efektywna praca wszystkich pracowników firmy i – co zrozumiałe – mamy prawo oczekiwać od zarządu, że dostrzeże to zaangażowanie. Dobrą okazją do tego może być Dzień Chemika. Zdając sobie sprawę z uwarunkowań, deklaruję poparcie dla inicjatywy władz naszej spółki w tym względzie.



Zbigniew Tkaczyk

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· Wypłata udziałów Chemia-Puławy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna Łapa

Facebook FZZ

UKS Badminton Puławy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Wygenerowano w sekund: 0.17 30,241,678 unikalnych wizyt