19.04.2024 08:26
Spotkanie z zarządem
Jako pierwsze omawiane było pismo „Solidarności” dotyczące struktury organizacyjnej, a w szczególności – usytuowania w nowej strukturze organizacyjnej naszej firmy zakładu mocznika. Autorzy pisma zwracali uwagę, że według nich mocznik nie powinien znajdować się w dywizji chemicznej, ale w agro. Odpowiedzi na te propozycje udzielił członek zarządu Lech Schimmelpfennig, wyjaśniając, że mocznik jest dzisiaj bardziej surowcem technicznym niż nawozem. Z kolei prezes zarządu Krzysztof Lewicki zwrócił uwagę na fakt, że nowa struktura organizacyjna orientuje naszą firmę na klienta, gdyż to on decyduje, co i do jakich celów chce kupić.

Drugie pismo, sygnowane przez Solidarność i Związek Zawodowy Inżynierów i Techników, dotyczyło konkursów na stanowiska kierownicze. Odpowiadając na nie, prezes stwierdził, że konkursy w naszej firmie będą ogłaszane już zawsze, także po zakończeniu procesu transformacji. Przypomniano również, że konkursy na poszczególne stanowiska ogłaszają dyrektorzy pionów i to oni ustalają oczekiwania w stosunku do kandydatów oraz kryteria ich oceny. Tak więc zarząd nie będzie tu odgórnie narzucał żadnych warunków.

Trzecie pismo, podpisane przez Solidarność, ZZIT i Związek Zawodowy Pracowników Zakładów Azotowych„Puławy” SA, dotyczyło nagrody na Dzień Chemika. Organizacje te  wystąpiły z wnioskiem o zwiększenie wysokości tej nagrody z zarezerwowanych 10 proc. średniej płacy do 100 proc. tejże płacy. Podczas spotkania wnioskodawcy zażądali od zarządu konkretnej odpowiedzi (bez zbednych – ich zdaniem – wyjaśnień), czy wysokość nagrody będzie zwiększona, czy też nie. Na tak postawione pytanie, zarząd odpowiedział oczywiscie, że nie. Po takiej odpowiedzi wnioskodawcy nie bronili już swojej propozycji, próbując niemal natychmiast przejść do kolejnego tematu.

Przedstawiciele naszej organizacji związkowej – otrząsnąwszy się z szoku, w jakim znaleźli się, kiedy sobie uświadomili, że propozycja pozostałych organizacji związkowych nie była sformułowana w celu osiągniecia porozumienia, a jedynie po to, by wywołac kolejny konflikt pomiędzy niektórymi z tych organizacji a zarządem – zażądali  dyskusji na temat propozycji naszego związku, tj. zwiększenia nagrody do wysokości 1000 netto na każdego pracownika. W uzasadnieniu podaliśmy, że taka propozycja jest rozsądna, naszą firmę stać na jej realizację i mieści się ona w przedziale akceptowalnym dla pracowników. Po półgodzinnej i – przynajmniej na początku – bardzo trudnej dyskusji, naszej reprezentacji udało się uzyskać deklarację zarządu, że argumenty ZZPRC zostały przyjęte i zarząd zajmie się rozpatrzeniem naszego wniosku.

Ponadto, podczas spotkania z zarządem,
odbyła się dyskusja na temat realizacji wydawania bonów rekompensacyjnych
w spółkach. Zebrani ze zdziwieniem przyjęli fakt, że w zatrudniających ponad 3 tysiące pracowników zakładach azotowych można było wydać bony jeszcze przed świętami, natomiast w o wiele mniejszych spółkach sprawa ta wlecze się do dnia dzisiejszego i – co gorsza – jej końca nie widać.

Rozmawialiśmy też o
przyszłosci spółek córek. Na pytanie naszej organizacji związkowej, dotyczące koncepcji zarządzania spółkami córkami, uzyskaliśmy odpowiedź, że zarząd ZAP będzie dążdo połączenia Elazpu, Remzapu i Prozapu w jedną, dużą firmę o profilu budowlano - remontowo - projektowym. W takiej sytuacji pracownicy spółek córek, wykonujący na stałe prace na rzecz zakładów azotowych, mogliby zostać w nich zatrudnieni.

PS.
W związku z rozpowszechnianiem przez nieznane osoby nieprawdziwych informacji, dotyczących stanowiska naszej organizacji związkowej w sprawie nagrody na Dzień Chemika, stanowczo oświadczamy, że nasza organizacja zachowała się w tej sprawie odpowiedzialnie. To my nie dopuścilismy do zamknięcia dyskusji w tym temacie ustaleniem wysokości nagrody na 350 brutto na pracownika. To my podeszliśmy do sprawy rozsądnie, przygotowując się do dyskusji, tj. sprawdzając, jakie są możliwości firmy co do tej nagrody. Na zakończenie pragnę podkreślić, że w czasie negocjacji wspierali nas działacze Związku Zawodowego Pracowników ZA „Puławy” SA.

Sławomir Wręga

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· Wypłata udziałów Chemia-Puławy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna Łapa

Facebook FZZ

UKS Badminton Puławy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Wygenerowano w sekund: 0.13 30,309,626 unikalnych wizyt