24.04.2024 21:03
Podsumowanie roku.
STYCZEŃ
Pod koniec 2004 roku ZZPRC rozpoczął składanie pozwów do sądu pracy w związku z występującymi dużymi różnicami wynagrodzeń pomiędzy pracownikami zatrudnionymi na tych samych stanowiskach – ich istnienie zostało potwierdzone podczas kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy. W styczniu zarząd ZAP podjął decyzję o uruchomieniu pierwszej transzy pieniędzy na zniwelowanie najbardziej drastycznych różnic w wynagrodzeniu.
* * *
20 stycznia rozpoczęły sie negocjacje ZUZP dla pracowników spółki KOLZAP. Już na samym początku doszło do zgrzytu, bowiem pracodawca zaproponował, żeby zamiast układu negocjować regulamin wynagrodzeń. Taka postawa wzbudziła duży niepokój ze strony przedstawicieli związków zawodowych, okazało sie bowiem, że osobom zarządzajacym spółką nie zależy na stworzeniu trwałego i stabilnego prawa, i że ich celem nie jest bezpieczeństwo pracowników.

LUTY
Kontrola Okręgowej Inspekcji Pracy z Lublina, przeprowadzona w ZA „Puławy” S.A. pod koniec 2004 r. wykazała, że w puławskich „Azotach” nie jest przestrzegana norma pięciodniowego tygodnia pracy w stosunku do pracowników zatrudnionych w ruchu ciągłym. Dodatkowo nie jest zachowana norma mówiaca o co najmniej co czwartej niedzieli wolnej. W lutym pracodawca zwrócił sie do związków zawodowych o podanie sposobu rozwiązania tego problemu, sam bowiem nie mógł sobie z nim poradzić. Przekazalismy pracodawcy harmonogram pracy, gwarantujący zachowanie wszystkich norm dotyczących czasu pracy – był to harmonogram pięciobrygadowej organizacji pracy, w której cykl wynosi 10 dni, a okres rozliczeniowy 10 tygodni. Do wybrania najwłaściwszego rozwiązania zarząd firmy powołał zespół, do pracy w którym zaproszeni zostali przedstawiciele związków zawodowych, pracownicy działów: kadr i organizacji, a także kierownicy zakładów pod wodzą dyrektora produkcji. Celem zespołu było dostosowanie sposobu rozliczania czasu pracy do obowiązujacych przepisów znowelizowanego z dniem 1 stycznia 2004 r. kodeksu pracy. W trakcie prac zespołu dokonano szczegółowej analizy potrzeb dodatkowego zatrudnienia w pionie produkcji w systemie:
• pięciobrygadowej organizacji pracy zmianowej
• w systemie czterobrygadowej organizacji pracy zmianowej,
ale z uwzglednieniem 23 dni dodatkowo wolnych (wynikajacych z wprowadzenia „dobry pracowniczej”. Wniosek już z pierwszych spotkań był prosty: bez względu na to, czy w ZAP bedzię poprawiana „czterobrygadówka”, czy tez wprowadzona zostanie „pięciobrygadówka”, konieczne bedzie zatrudnienie w firmie około 200 osób.

MARZEC
17 marca odbyło sie X Walne Zebranie Delegatów ZZPRC, podczas którego wybrane zostały władze związku na kolejną kadencję. Przewodniczącym został ponownie Sławomir Wręga, natomiast w skład zarządu weszli: Andrzej Krakowiak, Krzysztof Bohdan, Ryszard Szubstarski i Marek Goldsztejn. W expose wygłoszonym zaraz po wyborze na przewodniczacego ZZPRC S. Wręga powiedział m.in.:
"Mysle, że w pierwszej kolejności najbliższą nową kadencję powinniśmy poświecić na uporządkowanie spraw związanych z wynagrodzeniami w naszej firmie, czyli na to, co już zaczęliśmy robić. Przed nami jeszcze mnóstwo pracy, dużo jest bowiem miejsc, w których nie zgadzamy sie z pracodawcą. (...) Nie może być też tak, że w firmie takiej, jak nasza, pracownicy są dyskryminowani ze względu na system pracy, rodzaj zawartej z nimi umowy (na czas określony lub nieokreślony), płeć czy też inne rzeczy. (...) Poza tym musi zostać uporządkowany czas pracy. Nie tylko chodzi o to, że powinien obowiązywać system zgodny z zapisami ustawy, ale musi to byc taki system, który najłatwiej zostanie zaakceptowany przez nasze organizmy, który umożliwi nam normalne życie w społeczeństwie oraz w jego podstawowej komórce, czyli rodzinie. Musimy mieć od czasu do czasu wolną sobotę, niedzielę... Musimy mieć czas, żeby pojechać z dziećmi na ryby czy za miasto. (...)
Jako tak duża organizacja związkowa nie możemy zatrzymywać się tylko na problemach zakładu pracy, chociaż stan związku, świadomość jego członków i ich aktywnosc są rzeczami najważniejszymi. To absolutny priorytet, to jest fundament, na którym można zbudowac coś jeszcze. (...) Powinniśmy jednak przystąpić do budowania struktur powiatowych Forum Związków Zawodowych. Ewoluowanie prawa pracy w kierunku rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej pozwala przypuszczać, że zostaną one również wprowadzone w Polsce – chodzi tu o rozwiązania powodujące, iż związki zawodowe będą funkcjonowały poza zakładami pracy. I do tego powinna być przygotowana struktura powiatowa, tak by zmiany ustawowe nie spowodowały obniżenia jakości świadczen oferowanych przez organizacje dla jej członków. (...) Trzeba tez wzmacniac struktury wojewódzkie FZZ, kierować do pracy w nich naszych działaczy. (...) Powinniśmy też utrzymać poziom zaangażowania w OZZZPRC."

KWIECIEN
W połowie kwietnia ZA „Puławy” S.A. złożyły w Ministerstwie Skarbu Państwa swój Prospekt Emisyjny.
* * *
Zakończył prace zespół zadaniowy ds. opracowania rozdziału „Czas pracy” w regulaminie pracy. Zgodnie z wyliczeniami pionu produkcji oraz działu organizacji przy zachowaniu nominalnych składów brygad produkcyjnych potrzeba będzie zatrudnić blisko 300 osób w przypadku wprowadzenia „pięciobrygadówki” lub około 240 osób w systemie czterobrygadowej organizacji pracy, uwzględniającej 23 dni dodatkowo wolne, wynikające z wprowadzenia „doby pracowniczej”. Szacunkowe koszty to odpowiednio: 8,9 mln zł i 7,1 mln zł rocznie. W wyniku dyskusji nie uzyskano jednolitego stanowiska członków zespołu w kwestii rekomendacji dla Zarządu rozpatrywanych systemów pracy zmianowej.

MAJ
Nasze wielomiesięczne starania o uregulowanie sytuacji osób zatrudnionych w Zakładach Azotowych „Puławy” S.A. na czas określony przyniosły pierwsze efekty - pracownicy przeniesieni do ZAP ze spółek otrzymują umowy o pracę na czas nieokreślony. Otwarta pozostaje natomiast sprawa osób przyjętych do firmy z zewnątrz.
* * *
Wszystkie związki zawodowe działające w puławskich „Azotach” występują do Ministra Skarbu Państwa Jacka Sochy o odwołanie ze stanowiska członka zarządu ZAP Zenona Gruszeckiego. W uzasadnieniu napisano m.in.: Pan Zenon Gruszecki nie sprawdził się naszym zdaniem jako członek zarządu odpowiedzialny za rozwój i przyszłosc naszego przedsiebiorstwa. Jego dalsze pozostawanie na tym stanowisku budzi nasz głęboki niepokój o los naszego przedsiębiorstwa i jego załogi. Możemy przytoczyć wiele przykładów braku jego kreatywności i decyzyjności. Jednym z nich jest mało przekonywujący program inwestycyjny w ramach przygotowań do prywatyzacji naszej spółki przez Giełdę Papierów Wartościowych. Kolejnym przykładem jest brak skutecznej realizacji koncepcji Puławskiego Parku Przemysłowego. (...) Styl sprawowania funkcji członka zarządu, oparty o arogancję i lekceważenie innych powoduje, że Zenon Gruszecki stanowi główną przeszkodę na drodze do pozytywnego zakonczenia procesu prywatyzacji. (...) Powoduje on powstawanie konfliktów w relacjach pomiedzy przełożonymi i podwładnymi, jak również pomiędzy zarządem spółki a związkami zawodowymi. (...) Według naszej wiedzy Zenon Gruszecki jest odpowiedzialny za wypowiedzenie w 2002 r. ZUZP dla pracowników Zakładów Azotowych „Puławy” S.A., jak również za opóźnianie prac nad nowym układem zbiorowym pracy.
CZERWIEC
Decyzją zarządu Zakładów Azotowych „Puławy” S.A. - polecenie służbowe nr 10 - wprowadzono pilotażowo pięciobrygadową organizację pracy na pięciu wydziałach – takich, na których według pracodawcy trudności organizacyjne mogły zostać ograniczone do minimum. Kierownictwo tych komórek zostało zobligowane do utworzenia piątej brygady w oparciu o obecnie posiadane stany osobowe. Przez jeden 10-tygodniowy okres rozliczeniowy, czyli od 10 czerwca do 18 sierpnia, wprowadzono system oparty o następujący cykl pracy: 1 1 2 2 3 3 - - - -. Tak więc w ciagu 10 dni każda brygada przepracowuje: dwie dniówki, dwie popołudniówki i dwie noce, a następnie ma cztery dni wolne. Tak szybkie wprowadzenie pilotażu zaskoczyło niejednego z nas, jednak decydenci - na czele z dyrektorem produkcji uznali, że nie wpłynie to negatywnie na funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
* * *
4 czerwca Rada Nadzorcza ZAP podjęła decyzję o odwołaniu z zarządu ZAP Zenona Gruszeckiego - był to wynik oceny ostatniego okresu jego pracy, dokonanej przez radę nadzorczą. Nie bez wpływu na te decyzje były zarzuty stawiane Z. Gruszeckiemu przez organizacje związkowe. Zawarte były one m.in. w pismach kierowanych do Ministra Skarbu Panstwa, a dotyczyły braku skutecznych działań na rzecz faktycznego zafunkcjonowania Puławskiego Parku Przemysłowego, opóźnien w przygotowaniu programu inwestycyjnego na potrzeby prospektu emisyjnego i wygórowanych oczekiwan płacowych. O słuszności podjętej decyzji byli przekonani wszyscy członkowie rady
nadzorczej obecni na posiedzeniu w tym dniu - za odwołaniem Z. Gruszeckiego zagłosowali zgodnie.

LIPIEC
Ruszyła lawina zdarzeń wywołanych naszą czerwcową publikacją na temat badania pracowników zakładowej straży pożarnej wariografem. Oto kilka z nich: w zakładowej rozgłośni opublikowane zostało tzw. stanowisko załogi, podpisane przez przewodniczących oddziałowych organizacji związkowych, działających w straży pożarnej, w którym to napiętnowano osobę przewodniczącego ZZPRC za opisanie sytuacji istniejącej w tej jednostce. Stanowisko to zawiera również informacje o tym, że badania wariografem odbyły się ... za zgodą pracowników. Szesnastu członków związku ruchu ciągłego z zakładowej straży pożarnej wraz z przewodniczącym tej oddziałowej organizacji związkowej złożyło rezygnacje z członkostwa w ZZPRC. Z kolei szef biura bezpieczenstwa zorganizował spotkanie z pracownikami straży pożarnej, w którym wzięli udział M. Wiejak i J. Wójtowicz. Po spotkaniu tym pojawił sie dokument podpisany przez sześćdziesięciu pięciu pracowników straży pożarnej, zawierający informacje o tym, że badania wariografem zostały wykonane na ich prośbę.

SIERPIEŃ
Profesor Maria Szyszkowska wystosowuje do działaczy ZZPRC pismo, w którym wyraża poparcie dla podejmowanych przez nich działań w związku z sytuacją zaistniałą w zakładowej straży pożarnej.
* * *
25 sierpnia pod biurem ZZPRC odbyła sie pikieta skierowana przeciwko przewodniczącemu związku ruchu ciągłego, w której wzięli udział pracownicy zakładowej straży pożarnej. Podczas manifestacji padały zarzuty dotyczące m.in. rzekomych, kłamliwych publikacji na temat sytuacji w tej jednostce, manipulacji faktami w sposób obraźliwy dla straży oraz wprowadzania w błąd opinii publicznej.

WRZESIEŃ
Trwają prace nad opracowaniem nowego taryfikatora kwalifikacyjnego stanowisk pracy. Firma Hewitt Associates prowadziła konsultacje z każdą organizacją związkową. Wiele było jednak rozbieżności (dotyczyły one m.in. poziomu płacy minimalnej w firmie, zachowania 4,5-krotnej rozpiętości pomiędzy najniższym a najwyższym wynagrodzeniem, utrzymania dodatku za pracę zmianową i ratownictwo chemiczne). Wątpliwości budził też sam sposób budowy hierarchii stanowisk w nowym taryfikatorze.
* * *
Włodzimierz Karpiński, członek zarządu ZAP, został posłem na Sejm RP z ramienia partii, jak się potem okazało, opozycyjnej.

PAŹDZIERNIK
Pod koniec września po raz kolejny rozpoczęły sie negocjacje zakładowego układu zbiorowego pracy - przyjęto wówczas zasady negocjacji ZUZP, ustalono też ramowy harmonogram rozmów oraz ustalono limit środków na finansowanie konsultantów dla każdej z organizacji związkowych. Własciwe rozmowy rozpoczęto na początku października, kiedy to podjęto temat stałych, wpłacanych co miesiąc składników wynagrodzenia. Uzgodniono, że dodatki:
- za pracę w warunkach szkodliwych i uciążliwych
- funkcyjny
- za utrzymanie sprzętu w stałej gotowości bojowej
- dla pracowników zastępujących mistrzów
- operacyjny dla pracowników zakładowej straży pożarnej
zostaną włączone do płacy zasadniczej w wysokości obecnie wypłacanej. Ustalono również, że dodatek stażowy zostanie włączony do płacy zasadniczej w wysokości przysługującej pracownikowi na dzień przeliczenia plus 105 zł tytułem rekompensaty. Poza płacą zasadniczą pozostaną natomiast jako stałe składniki dodatki:
-za ratownictwo chemiczne,
-brygadzistowski oraz zmianowy.
* * *
19 października Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. zadebiutowały na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Cenę emisyjną akcji ustalono na 54 zł. Debiut odbył się w takim okresie, kiedy notowania wszystkich spółek na giełdzie spadały, mimo to cena akcji ZAP spadła tylko nieznacznie w stosunku do ceny emisyjnej.

LISTOPAD
Zarząd ZAP wycofał z Sądu Rejonowego w Puławach - VI Wydział Grodzki wniosek o ukaranie S. Wręgi za wykroczenie z art. 26 ust. 1 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji tj. rzekomo o to, że rozpowszechniał wprowadzające w błąd informacje o sytuacji gospodarczej spółki oraz o osobach nią kierujących w ten sposób, że zamieszczał w piśmie „Nadchodzą Zmiany” nierzetelne informacje m.in. o wynikach finansowych przedsiębiorstwa i jego restrukturyzacji oraz o nadużyciach prezesa spółki polegajacych m.in. na wykorzystywaniu samochodu służbowego do celów prywatnych. Postawa zarządu ponad wszelką wątpliwość zaświadcza, że materiały publikowane w naszym piśmie były prawdziwe.

GRUDZIEŃ
W wyniku rezygnacji przewodniczącego Andrzeja Murawskiego Rada Nadzorcza ZAP straciła zdolność do nadzorowania firmy. Wcześniej z pracy w Radzie zrezygnował Piotr Paliło, który jednak uwarunkował swoją rezygnację od daty odbycia najbliższego Walnego Zebrania Akcjonariuszy, by nie paraliżować pracy tego organu. Niestety wskutek rezygnacji przewodniczącego spółka została pozbawiona - przynajmniej na jakis czas - nadzoru NR.

K O M E N T A R Z
W mijającym roku 2005 swój początek miało wiele istotnych spraw. I tak: w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy rozpoczął się m.in. proces wyrównywania wynagrodzeń, a także porządkowanie obszaru czasu pracy i kwestii związanych z umowami o pracę na czas określony. Po raz kolejny przystąpilismy do negocjacji ZUZP. I ... póki co niczego nie możemy skończyć. A co gorsze – dziś już nie wiadomo z kim powinniśmy o tych problemach rozmawiać! Wygląda jednak na to, że do końca grudnia uda sie podpisać ZUZP dla pracowników spółki KOLZAP. Jeśli tak się stanie, to będzie to chyba jedyna rzecz rozpoczęta i zakończona w roku 2005. I rodzi się tu refleksja – przykre jest to, że w prywatnej spółce łatwiej można się dogadać niż w takiej, jak nasza, która – zdaje się – powinna być dla innych wzorem, jeżeli chodzi o zarządzanie zakładem pracy, która powinna wręcz kształtować dobre zwyczaje w tym obszarze...
W mijającym roku doszło do nieszczęśliwej manifestacji strażaków pod biurem ZZPRC. I chociaż było to zdarzenie wyjątkowo niemiłe, to przynajmniej dla mnie stanowiło zakończenie złudnej wiary w zdolności Włodzimierza Karpińskiego do czynienia rzeczy dobrych i pożytecznych. Szkoda więc, że wyrok za organizację tego żenującego widowiska dosięgnął nie tego, co powinien...
Kończący się właśnie rok 2005 przyniósł jednak tyle dobrego, że w nadchodzącym roku 2006 nie trzeba na siłę szukać nowych wyzwań, snuć nie wiadomo jakich planów ... Wystarczy tylko dokonczyć to, co w tym zostało już rozpoczęte.
Sobie i Wam życzę zatem dokończenia rzeczy zaczętych!
SŁAWOMIR WRĘGA
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· Wypłata udziałów Chemia-Puławy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna Łapa

Facebook FZZ

UKS Badminton Puławy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Wygenerowano w sekund: 0.11 30,328,075 unikalnych wizyt