29.03.2024 12:41
01.06 - Z prac Rady Nadzorczej
Tak naprawdę to nic nie zapowiadało takiego obrotu wydarzeń. Ba! – nawet wyznaczyliśmy termin kolejnego posiedzenia na 15 grudnia oraz ustaliliśmy jego tematykę... W przypadku przewodniczącego decyzja o rezygnacji była nie tylko niezrozumiała, ale i nieodpowiedzialna, bo pozbawiła spółkę nadzoru. Jak sie okazało, na dłuższy okres czasu. Ale okres ten jest już poza nami, ponieważ 23 stycznia br. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Zakładów Azotowych „Puławy” S.A. powołało nowych członków Rady Nadzorczej. Są nimi: Marzenna Weresa i Leo Turno, którzy reprezentują w Radzie Ministra Skarbu Państwa. Według informacji, jakie udało mi sie zdobyć, ma zostać również powołany tzw. członek niezależny – jest to konieczne, aby spełnić wymogi znowelizowanego statutu uwzględniającego tzw. zasady dobrych praktyk. Rada w odnowionym składzie zdążyła się już spotkać 27 stycznia w Warszawie i dokonać wyboru nowego przewodniczącego – został nim Janusz Radomski. Wiceprzewodniczącym zaś wybrano Leo Turno. Ponadto podczas tego posiedzenia omówilismy problematykę, jaką Rada Nadzorcza zajmie się szerzej w najbliższym czasie. Wyznaczono również termin następnego spotkania na 14 lutego.

Początek roku był też okazją do szeregu spotkań, które – w moim odczuciu – mogą pozytywnie procentować w niedalekiej przyszłości. Miałem okazję uczestniczyć w kilku spotkaniach z posłami Ziemi Lubelskiej, którym starałem się przybliżyc sprawy Zakładów Azotowych „Puławy” S.A. Rozmawialismy m.in. o problematyce zakładowej, o sytuacji Zakładów po wejściu na Warszawska Giełdę Papierów Wartościowych i oczekiwaniach związanych z nowa rzeczywistością polityczną. Wspominałem o oczekiwaniach załogi i związków zawodowych, dotyczących planów dalszej prywatyzacji oraz o sprawach bieżących takich, jak problemy w negocjacjach zakładowego układu zbiorowego pracy oraz wdrażania nowego pięciobrygadowego systemu organizacji pracy, zgodnego z obowiązującymi przepisami prawa pracy. Uczestniczyłem też 24 stycznia w istotnym dla nas posiedzeniu Sejmowej Komisji Skarbu, podczas którego prezentowano dalsze zamierzenia prywatyzacyjne wobec firm sektora tzw. chemii ciężkiej. Dużo wiedzy na ten temat daje dokument, przygotowany w Ministerstwie Skarbu Państwa pt. „Kierunki prywatyzacji majątku Skarbu Państwa w 2006 r.”. Z materiału tego wynika, że jednym z głównych celów prywatyzacji ma być poprawa standardów nadzoru właścicielskiego, a także uczciwa i przejrzysta prywatyzacja dla zagwarantowania rozwoju prywatyzowanych firm, uzyskanie przychodów do budżetu państwa oraz zapewnienie harmonijnych stosunków społecznych i zabezpieczenie interesów pracowników. Z oczywistych względów najbardziej zainteresowało mnie to ostatnie stwierdzenie cytowanego dokumentu. Tym bardziej, że – jak przedstawia to dokument – realizacja projektów prywatyzacyjnych wymaga społecznego poparcia dla prywatyzacji. Chciałoby się powiedzieć: oby polityka Ministra Skarbu Państwa w tym zakresie nie pozostała pustymi deklaracjami na papierze. Należy miec jednak nadzieje, że rząd, deklarujący zamiar zerwania z dotychczasowymi praktykami i zapowiadający budowę nowych podstaw państwa opartych o solidarność społeczną, zechce wypełniać składane obietnice.

Ale żeby tak się stało, trzeba dokonać oceny okresu minionego. Przypomnę choćby pomysły restrukturyzacji firmowane przez Naftę Polska, mające na celu podział firm na obszary produktowe. To dzięki zdecydowanej postawie załóg i związków zawodowych (przy moim skromnym udziale) udało sie przeciwstawić takiemu programowi. Warto wspomnieć także o zamiarze zbycia jednej akcji w celu wypełnienia zobowiązania wobec załogi, która dzięki temu będzie mogła nabyć prawo do nieodpłatnych akcji zakładów. Jest to wiadomość, przekazana przez wiceministra skarbu Pawła Szałamachę w trakcie obrad wspomnianej Komisji. Usłyszeliśmy również zapewnienie wiceministra, że akcje Zakładów Azotowych „Puławy” S.A. będące w posiadaniu Skarbu Państwa nie będą wnoszone do Nafty Polskiej. Była to bardzo istotna deklaracja – o takie zapewnienie zabiegaliśmy, mając w pamięci wcześniejsze pomysły NP związane z planami konsolidacji produktowej. Dla nas najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby Skarb Państwa bez pośredników zarządzał akcjami, będącymi w jego posiadaniu oraz gdyby cofnął pełnomocnictwa NP do wykonywania praw z tych akcji. Mamy prawo oczekiwać też uwzględnienia w „Kierunkach prywatyzacji…” nie tylko korzyści dla pracowników w formie nieodpłatnych akcji pracowniczych, ale przede wszystkim ochrony miejsc pracy, inaczej bowiem nie będzie przyzwolenia społecznego dla dalszych działań prywatyzacyjnych. A przecież zapewnienie harmonijnych stosunków społecznych jest jednym z głównych kierunków polityki obecnej władzy. I będzie to dla niej sprawdzian na szczerość intencji.

Jednakże dopóki osoby związane z układem postkomunistycznym zarządzają majątkiem Skarbu Państwa o wielomilionowej wartości, nie można mówić o budowaniu jutra. Osoby te, bowiem bez skrupułów wykorzystywały stanowiska do celów prywatnych, by dać zarobić ludziom z układu, by jeszcze zdążyć uwłaszczyć się na państwowym majątku, pozawierać niejasne kontrakty i układy, uwikłać firmy w zobowiązania... Dlatego, podejmując stosowne działania, by zmienić ten stan rzeczy w odniesieniu do naszej firmy, mam prawo oczekiwać wsparcia ze strony pozostałych członków Rady Nadzorczej. Bowiem wiele osób oczekuje dziś śmiałych decyzji personalnych, by w relacjach wewnątrzzakładowych wróciło wzajemne zaufanie i współpraca. Tylko w takiej atmosferze firma będzie miała szanse przygotować sie do wyzwań dnia jutrzejszego, w tym do kolejnych kroków prywatyzacyjnych zapowiadanych przez Ministerstwo Skarbu Państwa.

Zbigniew Tkaczyk
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· Wypłata udziałów Chemia-Puławy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna Łapa

Facebook FZZ

UKS Badminton Puławy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Wygenerowano w sekund: 0.09 30,243,763 unikalnych wizyt