28.03.2024 22:21
Zobacz temat
 Drukuj temat
Prywatyzacja Pracownicza
Slawomir Wrega
Z inicjatywy Premiera Waldemara Pawlaka Ministerstwo Gospodarki przygotowało Projekt Programu wsparcia prywatyzacji poprzez udzielanie poręczeń i gwarancji spółkom z udziałem pracowników i jednostek samorządu terytorialnego. Projekt jest w trakcie konsultacji międzyresortowych. Rozpoczęły się również konsultacje ze związkami zawodowymi. Jako przedstawiciel FZZ uczestniczę w nich. Moim zdanie pojawiła się realna szansa na odkupienie od Ministra Skarbu pozostających w jego dyspozycji 50,7% akcji ZAP przez pracowników naszej firmy.
W ściągalni zamieścimy Projekt Programu.
 
Slawomir Wrega
Pewien udział własny pracowników oczywiście musi być, np. połowa średniej płacy w spółce, reszta to kredyt.
 
Slawomir Wrega
Dzisiaj Zespół Trójstronny ds. Branży Chemicznej, na mój wniosek, przyjął uchwałę popierającą ideę prywatyzacji pracowniczej. Obecny na posiedzeniu wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz był ,,Za". Tylko jeden pracodawca prywatny głosował ,,przeciw".
Uchwały popierającej Projekt Programu nie mogliśmy głosować ponieważ większość go nie znała. Na następnym posiedzeniu Ministerstwo Gospodarki dokona jego prezentacji.
 
Marek-ZZPRC
kto reprezentował Zakłady Azotowe "Puławy" SA??????????????
 
www.zzprc.pulawy.pl
Slawomir Wrega
Zakłady Azotowe Puławy jako pracodawcę reprezentował Piotr Gawron. W ostatnim czasie, z reguły, reprezentacja naszego pracodawcy na posiedzeniach zespołu jest niska. Niestety jest to przedmiotem licznych komentarzy i kpin. Tak było również na ostatnim posiedzeniu.
 
Slawomir Wrega
Kol. Bolek oczywiście uważam, że prywatyzacja pracownicza ZAP jest możliwa. W Wielkiej Brytanii spółką John Lewis Partnership zarządza związek zawodowy, który posiada jednocześnie wszystkie akcje tej spółki. Zatrudnia ona 68 tyś. pracowników, w 2008 roku jej obroty wyniosły 5,8 mld funtów szterlingów. Istnieje wiele dowodów na to, że spółki pracownicze są lepiej zarządzane od pozostałych. Pozostając przy Wielkiej Brytanii, w pierwszym kwartale br. ceny udziałów spółek pracowniczych spadły tam o 2,4%, pozostałych o 10,2%.
Oczywiście żeby spółka pracownicza mogła nabyć od ministra skarbu 50,7% akcji ZAP potrzebne są odpowiednie regulacje prawne. Uważam jednak, że największe przeszkody znajdują się w naszych głowach.
 
Slawomir Wrega
Kol. Bolek to zależy od zapisów ustawy. Trzeba tego pilnować i pracować nad tym.
 
Slawomir Wrega
Kol. Bolek jeżeli chodzi o zaangażowanie pracowników nie jestem aż takim optymistą. Według mnie może być 50,71%/1500 osób. Nadal jednak uważam, że możemy to zrobić. Na dzisiaj nasze szanse szacuję na około 10%.
 
Slawomir Wrega
Kol. Zenek kredyt weźmie spółka pracownicza, po to żebyśmy wszyscy zachowali pracę.
 
Marek-ZZPRC
tu zajawka ze strony RP:

http://www.rp.pl/artykul/367348_Sposob_na_prywatyzacje_.html
 
www.zzprc.pulawy.pl
a tu komentarz na stronie RP:

http://www.rp.pl/artykul/132581,367349_Pomysl_piekny__wykonanie_marne__.html

jedno małe pytanie skąd pieniądze?
 
Slawomir Wrega
Na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 20.10,2009 r. przyjęty został dokument ,,Wsparcie prywatyzacji poprzez udzielenie poręczeń i gwarancji spółkom z udziałem pracowników i jednostek samorządu terytorialnego". Dokument dostępny jest na stronach Ministerstwa Gospodarki.
 
Proponuję czytanie tego dokumentu ze zrozumieniem. Wynika z niego jasno, że prywatyzacja pracownicza dotyczyć będzie jednostek o wartości nie przekraczającej 30 mln euro. Nasza firma jest zdaje się nieco droższa. Tak na oko 10 razy.
 
Marek-ZZPRC
słuszna uwaga:
"Poręczenia w ramach Programu, mogą być przyznawane przez Bank Gospodarstwa Krajowego do kwoty stanowiącej równowartość 30 mln euro, do wysokości 80 proc. pozostającego do spłaty zobowiązania objętego poręczeniem."
co zrozumiałeś z tego zdania?
mówi się o kwocie poręczenia a nie wartości spółki. trochę to komplikuje naszą drogę ale na pewno nie zamyka tematu.

w dokumencie głównym jest tak:

7.2. Finansowanie
Wartość spółek przewidzianych do prywatyzacji przez Ministra Skarbu Państwa w latach 2009-2012 wynosi w podziale na lata: 2009 r. 8,3 mld zł; 2010 r. 25 mld zł; 2011 r. 7 mld zł; 2012 r. 3 mld zł (razem: 43,3 mld zł), w tym wartość przewidzianych do prywatyzacji spółek, których kapitały nie przekraczają 15 równowartości 30 mln euro: 2009 r. 1,4 mld zł; 2010 r. 2,4 mld zł; 2011 r. 0,4 mld zł; 2012 r. 0,9 mld zł (razem: 5,1 mld zł).

trzeba to dokladnie wyjaśnić bo informacje nie są całkiem jasne.
Edytowane przez Marek-ZZPRC dnia 30.10.2009 09:35
 
www.zzprc.pulawy.pl
Slawomir Wrega
Dokument daleki jest od doskonałości, nie uwzględniono w nim większości naszych propozycji. Nadal jednak będziemy robili co w naszej mocy żeby załogom dać rzeczywistą możliwość zostania właścicielami przedsiębiorstw w których pracują.
 
Slawomir Wrega
Związki Zawodowe działające w naszej firmie powołały Międzyzwiązkowe Porozumienie Na Rzecz Prywatyzacji Obywatelskiej Zakładów Azotowych ,,Puławy" S.A. w Puławach.
Naszą organizację w Porozumieniu reprezentuję ja oraz Andrzej Krakowiak.
Do przyszłego tygodnia mamy wypracować deklarację programową. Następnie zwrócimy się do lokalnych samorządów o przystąpienie do Porozumienia. Z takim samym wnioskiem wystąpimy do organizacji rolników. O inicjatywie powiadomimy Ministrów Skarbu Państwa i Gospodarki. Wnosząc o uwzględnienie Prywatyzacji Obywatelskiej w planach prywatyzacji ZAP, oraz prosząc o wsparcie.
 
Marek-ZZPRC
zaczęło się dziać
jutro zawiąże się spółka pracownicze.
więcej na ten temat wkrótce.
 
www.zzprc.pulawy.pl
Slawomir Wrega
Dzisiaj władze Spółki Pracowniczej Chemia - Puławy uchwałami przyjęły treść oferty zakupu akcji ZAP od MSP. Jutro delegacja zarządu spółki złoży ofertę w ministerstwie.
 
Slawomir Wrega
Dzisiaj o godz. 11.21 delegacja zarządu Spółki Pracowniczej Chemia - Puławy złożyła w Ministerstwie Skarbu Państwa ofertę zakupu posiadanego przez Ministra Skarbu większościowego pakietu akcji ZAP.
 
Marek-ZZPRC
teraz już nie ma odwrotu.
 
www.zzprc.pulawy.pl
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.16 30,239,651 unikalnych wizyt