28.04.2024 02:29
Zobacz temat
 Drukuj temat
Nowoczesna energetyka
Slawomir Wrega
Tu proszę pisać na temat elektrowni wodnych, bloków gazowych, paneli słonecznych i wiatraków.
 
Andrzej By
Egzergia, nie mylić z entalpią( energią) jest to maksymalna zdolność do wykonania pracy w danym otoczeniu. Przeważnie sprawność egzergetyczna jest mniejsza niż eneregetyczna. Egzergia nie podlega prawu zachowania
Edytowane przez Andrzej By dnia 22.03.2024 08:05
 
Andrzej By
Rozliczając elektrociepłownie metoda fizyczną ( przestarzałą ) otrzymujemy, że na strumieniu kondensacyjnym około 7 ton węgla na 10 ton jest wyrzucane do Wisły. Przy metodzie ekonomicznej lub egzergetycznej są to straty uzasadnione technicznie.
Edytowane przez Andrzej By dnia 23.03.2024 08:46
 
Andrzej By
Cena prądu nie powinna zależeć od źródła jego wytwarzania( tak się dzieje przy metodzie fizycznej) tylko od jego ceny wolnorynkowej. Odbiorniki prądu nie odróżniają skąd jest megawat, czy z elektrociepłowni czy sieci czy z innych źródeł . Uzasadnione jest więc przyjęcie ceny prądu równej cenie z sieci (metoda Wagnera).
Edytowane przez Andrzej By dnia 24.03.2024 15:56
 
Andrzej By
Głównym zadaniem elektrociepłowni przemysłowej jest produkcja ciepła i pary w sposób ekonomiczny( przy okazji prądu). Jeżeli zaczyna brakować pary dla produkcji w pierwszej kolejności należy odstawić wymienniki regeneracyjne ponieważ straty na produkcji będą dużo większe niż minimalny spadek sprawności maszynowni. W dalszej kolejności można rozważyć uruchomienie dodatkowego kotła i ponowne uruchomienie regeneracji.
Edytowane przez Andrzej By dnia 23.03.2024 09:10
 
Andrzej By
Z punktu widzenia ekonomii opłaca się dmuchać parą 2,5 ata ponieważ prąd wytworzony na strumieniu wydmuchowym z naddatkiem pokrywa koszt pary świeżej zużytej na wydmuch. Jednak nie jest to działanie gospodarne i z punktu widzenia energetycznego jest naganne
 
Andrzej By
Nie ma kotłów o sprawności spalania powyżej 100% . To zwykły chwyt marketingowy dla laików. Nie ma też prądu z fotoogniw za darmo. Po prostu płacicie wprzód rachunki za prąd. Z dotacją od państwa to się opłaca .
Edytowane przez Andrzej By dnia 24.03.2024 15:50
 
Andrzej By
Załóżmy, że mamy źródło produkcyjne o wydatku w ,oraz odbiornik tego produktu o odbiorze o. Przy oderwaniu się od realiów rzeczywistości otrzymujemy, że w-o=0 czyli w=o. Jednak w praktyce te pomiary często nie są równe czyli występuje różnica bilansowa r ( w-o=r ). Na pomoc przychodzi nam teoria uzgadniania bilansów i tak w+r/2=o+r/2 czyli w1=o1. Tak to wygląda z grubsza. Dokładniejsze uzgodnienie wymaga znajomości klasy pomiarowej przyrządów użytych do pomiarów.Pomijam straty przesyłu.
Edytowane przez Andrzej By dnia 24.03.2024 18:18
 
Andrzej By
Mając turbiny upustowo-kondensacyjne (TUK) oraz będąc pod kreską w bilansie prądu można ich reżim pracy( eksploatacje ) dostosować do taryfy prądu. Tak więc jeżeli jest szczyt energetyczny i droga energia należy zwiększyć maksymalnie moc strumienia kondensacyjnego . Wtedy kupujemy mniej drogiego prądu czyli wydatkujemy mniej pieniędzy na zakup drogiego prądu. W dolinach energetycznych należy minimalizować moc strumienia kondensacji bo się opłaca kupować tani prąd. Summa summarum wychodzimy na plus . Niektórzy nazwali to oszustwem, inni złodziejstwem, a jest to tylko inny reżim pracy(tak zwana praca pod szczytowa) niż stała moc kondensacji(praca na podstawę). Jeżeli taryfa prądu nie różnicuje cenowo szczytów i dolin energetycznych, to należy pracować ze stałą mocą kondensacji lub wyłączyć TUK. Zależy to od relacji kosztów prądu z TUK do ceny taryfowej prądu.
Edytowane przez Andrzej By dnia 25.03.2024 03:25
 
Andrzej By
Jeżeli mamy serie pomiarów jednej i tej samej wielkości to rażąco skrajne wyniki odrzucamy jako błędne. Na przykład mamy następującą serie pomiarów : 23, 22,20, 17, 16, 45, 15 ,25,1 to odrzucamy wyniki 45 i 1 i dopiero wtedy wykreślamy linie metodą najmniejszych kwadratów.
 
Andrzej By
Obecnie stosuje się u nas system remontów zapobiegawczych SRZ( na kalendarz). Jest to system drogi ponieważ często wymienia się jeszcze dobre części. Od SRZ powinno się odchodzić ( tam gdzie to możliwe) na rzecz systemu remontów diagnostycznych SRD , który jest dużo tańszy. System ten wymaga diagnozowania maszyn i wymaga od kadry inżynieryjno-technicznej dużej wiedzy oraz odpowiednich narzędzi diagnostycznych.
 
Andrzej By
Biogazownia może przetwarzać różnego rodzaju ścieki. Zależy to od bakterii fermentacyjnych będących w reaktorze biologicznym, Produktami reaktora biologicznego są woda , nawóz i biogaz. Biogaz jest pełnowartościowym paliwem i można nim zasilić turbinę gazowa lub silnik tłokowy. Otrzymujemy wtedy prąd i ciepło , które można wykorzystać.
 
Andrzej By
W analizie danych stosujemy różne techniki na przykład: aproksymację i ekstrapolację . Aproksymacja to wypełnienie luk w w funkcji danej tabelarycznie . Ekstrapolacja jest formą przewidywania przyszłych danych korzystając z obecnie danych trendów. Zbyt daleko nie można ekstrapolować bo zbytnio rozjedziemy się z rzeczywistością. Ekstrapolację należy raz na jakiś czas powtarzać .
 
Andrzej By
Przy projektowaniu mniej odpowiedzialnych elementów czasami stosuje się metodę skalowania . Polega ona na tym, że mając detal wzorcowy zmniejszamy lub zwiększamy proporcjonalnie każdy wymiar . Jest to metoda prosta i skuteczna. Należy ją jednak stosować z rozmysłem i rozwagą .
 
Andrzej By
Spaliny z bloku gazowo-parowego relatywnie mają mniej dwutlenku węglą oraz nie zawierają rakotwórczych benzopirenów. Gazy wylotowe z turbiny gazowej mają jeszcze tak wysoką temperaturę , że można skierować je na kocioł odzysknicowy i uzyskać wysokoprężna parę wodną. Parą tą można zasilić turbinę parową i wtedy cały układ ma wysoką sprawność. Spaliny z bloku węglowego mają relatywnie dużo dwutlenku węgla oraz zawierają rakotwórcze benzopireny. Jeżeli więc rozpatrzymy koszty ochrony środowiska to blok gazowo- parowy jest tańszy niż blok węglowy.
 
Andrzej By
Można zwiększyć moc turbiny upustowo-przeciwprężnej, w sposób dopuszczalny energetycznie, na dwa sposoby. Pierwszy to podniesienie ciśnienia na kotle , a drugi to obniżenie ciśnienia upustu lub wylotu. Oba sposoby zwiększają przepływ masowy przez turbinę oraz zwiększają spadek entalpii ,a więc w efekcie końcowym moc turbiny rośnie.
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.17 30,337,795 unikalnych wizyt