05.05.2024 20:13
Zobacz temat
 Drukuj temat
Pytania referendalne.
Slawomir Wrega
Proszę o dyskusję na temat pytań referendalnych. Pytań musi być kilka, według mnie co najmniej trzy. Ostatnie powinno dotyczyć strajku, pozostałe sprawy o którą toczy się spór. Np:
1) Czy popierasz działania ZZPRC mające na celu wdrożenie obowiązujących zasad wynagradzania pracowników?
2)Czy popierasz uruchomienie środków dzielonych procentowo dopiero po przyznaniu pracownikom stawek wynagrodzenia zasadniczego z grup wskazanych przez przełożonych jako należne?
3) Czy zgadzasz się na przeprowadzenie w obronie postulatów ZZPRC akcji strajkowej?
 
Jeśli mówi się oficjalnie o tym, że referendum jest w sprawie strajku to powinno być tylko jedno pytanie. Jeżeli chcielibyśmy zadać więcej pytań to musi to być ogłoszone wcześniej a nie po tym jak część osób wypełni oświadczenia o nieudostepnianiu danych osobowych. W przeciwnym razie powstaną chyba uzasasdnione podejrzenia o nieczystą grę.
 
Slawomir Wrega
Nie rozumiem na czym ta ,,nieczysta gra" miała by polegać.
 
To proste jak temat strajk to nie dodatkowe pytania. Poza tym zaproponowane pytania są tendencyjne a powinny być obiektywne.
 
Pytanie moim zdaniem powinno być sformuowane nastepujące: Czy jesteś za ogłoszeniem strajku w celu bezwzględnej i natychmiastwej realizacji taryfikatora
 
Ilu członków jest aktualnie w ZZPRC? Czy istnieje szansa,że jeśli przyjdą na referendum tylko związkowcy to istnieje szansa na na wynik za strajkiem?
 
Slawomir Wrega
Wszystkie pytania dotyczą strajku, bo strajk jest przecież o coś a nie dla samego strajku. Na czym polega tendencyjność zaproponowanych pytań? Według mnie są bardzo obiektywne, dotyczą wprost postulatów zgłoszonych w sporze zbiorowym. Być może Kol. Dalil posiadasz fałszywy obraz całej sprawy, podobnie jak Kol. azot i dlatego pytania wydają ci się tendencyjne.
 
Slawomir Wrega
ZZPRC zrzesza około 1300 członków. Za strajkiem musi zagłosować 830 żeby była zgoda.
 
Slawomir Wrega
Każda działalność związana jest z ryzykiem. Przypomnijcie sobie, że takie same a nawet większe obawy dotyczyły wszystkich naszych działań. Popatrzcie natomiast na efekty, mamy najlepszy system pracy w kraju, jeden z największych dodatków zmianowych i dobrze umiejscowione w taryfikatorze stanowiska produkcyjne. Przypomnijcie sobie stan sprzed 1997 roku. Działania związku zawsze są mocno osadzone w rzeczywistości prawnej, nigdy nikomu nie kazaliśmy ponosić zbytecznego ryzyka, na pierwszy ogień zawsze szli działacze. Dzisiaj prawo stoi bezwzględnie po naszej stronie, potwierdzają to opinie kancelarii i Państwowa Inspekcja Pracy. Gdybym w takiej sytuacji miał jak bezpański pies złapać ochłap i merdać ogonem to znaczyło by to, że powinienem zmienić robotę.Reszta zarządu związku jest takiego samego zdania.
 
Slawomir Wrega
Kol.Vhoit pisałem o tym w temacie ,, naruszenie ładu korporacyjnego" zarząd nie zarządza firmą . Robi to nadprezes Morzeński, w obszarze personalnym za pośrednictwem swojego kuma Bartczaka. Dlaczego prowokuje konflikty trudno mi powiedzieć, mogę się domyślać, albo ma taki charakter albo osłabia zarząd żeby mieć pretekst do jego wymiany. Kilka lat temu był w ZAP dyrektorem technicznym, usunęli go właśnie za konflikty. Co wtedy wyprawiał to długa opowieść.
 
Marek-ZZPRC
Poniżej wklejam ku pokrzepieniu serc i zapłodnieniu umysłów, fragment słynnego wystąpienia Ministra Spraw Zagranicznych w rządzie II RP Józefa Becka, które wygłosił Sejmie 5 maja 1939 r.


Słyszę żądanie aneksji Gdańska do Rzeszy, z chwilą, kiedy na naszą propozycję, złożoną dn. 26 marca wspólnego gwarantowania istnienia i praw Wolnego Miasta nie otrzymuję odpowiedzi, a natomiast dowiaduje się następnie, że została ona uznana za odrzucenie rokowań r11; to muszę sobie postawić pytanie, o co właściwie chodzi? Czy o swobodę ludności niemieckiej Gdańska, która nie jest zagrożona, czy o sprawy prestiżowe, czy też o odepchnięcie Polski od Bałtyku, od którego Polska odepchnąć się nie da! (...)Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja, skrwawiona w wojnach, na pewno na pokój zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata ma swoją cenę, wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenną. Tą rzeczą jest honor."


źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Beck
 
www.zzprc.pulawy.pl
Bardzo dobre pytanie Blondie.
 
Slawomir Wrega
Myślę, że konsekwencje poniosą odpowiedzialni czyli między innymi twoja organizacja związkowa Kol. Blondie. Na to oczywiście potrzeba jeszcze trochę czasu. Czas najlepiej weryfikuje fałszywą propagandę. Dziwią mnie mimo wszystko twoje wpisy, przecież już wiesz czym różnią się PRZESZEREGOWANIA od ZASZEREGOWAŃ.
 
Slawomir Wrega
Zgoda wszystkich organizacji potrzebna jest pracodawcy do rozszerzenia tabeli płac oraz przyznania grupy ponad taryfikator.Na przyznanie stawki zgodnie z taryfikatorem pracodawca nie potrzebuje niczyjej zgody. Mało tego robi to w przypadku wszystkich stanowisk z tzw wysokiego kierownictwa. Twierdzenie, że brak naszego podpisu pod słynnym porozumieniem blokuje podwyżki dla pracowników jest prawdziwe tylko w przypadku dyrektorów i części kierownictwa.
 
Slawomir Wrega
Zaszeregowanie to przyznanie pracownikowi grupy i stawki, np: nowo zatrudnionemu lub przy wprowadzaniu nowych zasad tak jak to miało miejsce w styczniu. Przeszeregowanie to zmiana grupy i stawki. Jest jeszcze podwyżka wynagrodzeń, polega na zwiększeniu stawki bez zmiany grupy, może jej towarzyszyć zmiana stawki bazowej do budowy tabeli płac. Są to według mnie pojęcia oczywiste, zamęt w niektórych głowach powstał po publikacji artykułu A Smętka. Mam na myśli ten artykuł ze zdjęciem opisanym ,, Miałeś chamie złoty róg ". Artykuł nic niewart ale opis zdjęcia naprawdę trafiony.
 
Slawomir Wrega
Kol. kapro zapis jest następujący: "Decyzje odnośnie uruchomienia środków na przeszeregowania, ich wysokości, zakresu i kryteriów podziału podejmuje pracodawca w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową". Jest to zapis załącznika nr 4 paragraf 2 pkt 2.
 
Slawomir Wrega
Kol. kapro zarząd ZAP musi uzgadniać w spr. przeszeregowań. Zaszeregowania i podwyżki nie są w żaden sposób regulowane cytowanym zapisem. W związku z tym A. Smętek napisał nieprawdę. Jeżeli natomiast inny zapis ZUZP obliguje pracodawcę do uzgodnień w spr. zaszeregowań i podwyżek to niech ktoś wskaże który.Dopóki takie wskazanie nie nastąpi brak podwyżek musimy uznawać za złośliwe działanie zarządu ZAP. Złośliwość ta wynika z niemożności wypłacenia 4,5 mln zł premii dla wybrańców.
 
Slawomir Wrega
Co do sposobu naliczenia podwyżek, ja nie znam zapisu który nakłada obowiązek jego uzgadniania, oczywiście za wyjątkiem przeszeregowań. Natomiast jeżeli chodzi o,, wskaźnik podwyżek" to nie jest mi znane takie pojęcie, według mojej wiedzy nie występuje ani w ustawach ani w naszym ZUZP. Skoro więc go nie ma to nie musi być uzgadniany.
 
W mojej ocenie i ocenie przedstawiciela Departamentu Personalnego, z którym rozmawiałem w sprawie zagdnienia związanego z zapisami układu i uruchomieniem środków na przeszeregowania odpowiedź jest jednoznaczna:
-uruchomienie środków na przeszeregowania, czyli przeszeregowanie z jednej płacy do drugiej, która może być powiązana ze zmainą kategorii ale nie na wyższą niż docelowa (chyba, że jest zgoda ZZ) wymaga uzgodnień związków -myślę tu o uruchomieniu funduszy czyli pieniędzy (ich wielkosci , zasady podziału itp.) na zbiorowe przeszeregowania pracowników.
Zaszszeregowanie to pierwotne nadanie stawki i wynikającej z niej kategorii. Po podwyżkach następują przeszeregowania.

Wszystkie zbiorowe podwyżki i związane z nimi przeszeregowania jakie znam w ze swojego kilkunastoletniego doświadczenia związkwego wymagały uzgodnień czyli zgody wszystkich organziacji.
Tak też powinno być i teraz.
Pozdrawiam.
 
Slawomir Wrega
Kol. ASmet ani twoja ocena ani ocena przedstawiciela DP na tym poziomie szczegółowości dyskusji nie mają żadnego znaczenia. Wskaż konkretne zapisy, albo przyznaj się do błędu i przeproś.
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.16 30,400,243 unikalnych wizyt