20.04.2024 04:51
Konsolidacja branży wokół Polic i Puław?
Związkowe
Konsolidacja branży wokół Polic i Puław?

wnp.pl (Piotr Apanowicz)
27.03.2008 13:19

Decyzje odnośnie przyszłości sektora chemicznego w Polsce nie powinny zapadać odgórnie, w gabinecie ministra, ale na podstawie konkretnych propozycji, przedstawionych przez zarządy poszczególnych spółek z tej branży, w których skarb państwa posiada kontrolę - przekonuje Włodzimierz Karpiński, wiceprzewodniczący sejmowej komisji skarbu państwa.

Jakie mogą być scenariusze dalszego rozwoju krajowego sektora chemicznego po zakończeniu procesu prywatyzacji poprzez giełdę Zakladów Azotowych Tarnów i Kędzierzyn? Czy pozostaną jeszcze jakieś zadania dla Nafty Polskiej?

Chemia jest obecnie w gasnącym cyklu koniunkturalnym. Dobra koniunktura trwająca od kilku lat na tym rynku dała duży oddech spółkom z tej branży, ale w niedalekiej przyszłości należy się spodziewać odwrócenia cyklu, stąd pośpiech w przygotowywaniu ofert publicznych Tarnowa i Kędzierzyna. Uważam, że korzystając z dobrej koniunktury trzeba było przygotować dobre projekty inwestycyjne i pozyskać kapitał na wzmocnienie tych spółek i na tym rola Nafty Polskiej powinna się wyczerpać.

Jakie zatem powinny być główne kierunki działań po upublicznieniu tych spółek?

Police i Puławy powinny przedstawić skarbowi państwa pomysły na rozwój swoich projektów. W moim przekonaniu te dwa ośrodki mogą przedłożyć najbardziej efektywne i konkurencyjne rozwiązania, które przyniosą skutki dla skarbu państwa.
Jeżeli dzisiaj mamy w Puławach ponad 2 mld zł obrotu, przyzwoity zysk i niewykorzystane pieniądze z debiutu giełdowego w 2005 roku, w sposób oczywisty może to, przy dobrym zarządzaniu, stanowić podstawę do dalszej konsolidacji rynku. Należy budować na tym, co już się sprawdziło na rynku publicznym. Dlatego te dwa ośrodki powinny we współpracy wypracować plan działań dla całej branży.
Są pewne obszary wspólnych działań, w jednej firmie dominuje produkcja nawozów azotowych, a w drugiej fosforowych, pewne działania można zatem uzupełniać, tak w pakiecie handlowym, jak operacyjnym. Także wspólne przedsięwzięcia natury inwestycyjnej mogą tu być realizowane.
Stoję na stanowisku, że konkretne rozwiązania dla branży powinni tworzyć sami zainteresowani, przedstawiając je skarbowi państwa jedynie do zatwierdzenia. Tworzenie koncepcji teoretycznych przy każdej ekipie miało to do siebie, że najpierw następowało częściowe lub całkowite odrzucenie pomysłów poprzedników, później w dużej mierze powrót do nich, a chwilę potem kończyła się kadencja.

Tyle że chęć na odegranie dominującej roli w procesie konsolidacji rynku mają także inne podmioty, choćby Ciech czy należący do PKN Orlen Anwil.

I bardzo dobrze, ja wcale nie przesądzam, że najlepsze pomysły na rozwój tej branży będą miały wlaśnie Puławy i Police. Równoprawnymi partnerami w tej grze na projekty podnoszące wartość sektora czy wykazujące skutecznie efekty synergii z konsolidacji lub wspólnego działania, są również Ciech czy Anwil. Po prostu niech podmioty, które już sprawdziły się na rynku, ścigają się na najlepsze projekty. Urzędowe czy administracyjne podchodzenie do tego typu kwestii z punktu widzenia właściciela, czyli ministra skarbu, niekoniecznie musi być najlepszym rozwiązaniem. Dowodzi tego choćby niedaleka przeszłość, kiedy próba konsolidacji chemii ciężkiej wpędziła Tarnów i Kędzierzyn w spore kłopoty, a Police i Puławy dosyć udanie zadebiutowały na giełdzie.

Rozumiem, że dopuszczalna jest z czasem utrata przez skarb państwa kontroli nad tymi spółkami.

Oczywiście, jak najbardziej. Nie ma żadnej granicy udziałów, poniżej której skarb państwa nie może zejść. Ufam, że te pomysły, które pojawią się z różnych ośrodków w tym sektorze, będą pomysłami na rozwój i wzmocnienie firm jako takich, bez względu na to jaka będzie ich struktura własności. Skarb państwa, w wydaniu polityczno-urzędniczym, o którym mówiliśmy, często wręcz przeszkadza w rozwoju spółek. Najważniejszy jest pakiet inwestycyjny, który gwarantuje rozwój firm i całego sektora, a nie struktura własnościowa.

Czy pana zdaniem możliwe jest wyraźne zwiększenie wartości spółek z sektora chemicznego bez znaczącej konsolidacji na tym rynku?

W moim przekonaniu cala gospodarka się globalizuje, więc nie możemy tu wyważać otwartych drzwi, ale konsolidacja to nie może być cel sam w sobie, niech on się materializuje poprzez wspólne projekty. Właśnie dlatego poszukujemy najlepszych specjalistów, którzy będą podnosili wartość tych spółek poprzez najlepsze projekty inwestycyjne. Wszyscy mamy świadomość

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· Wypłata udziałów Chemia-Puławy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna Łapa

Facebook FZZ

UKS Badminton Puławy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

ubot
19.04.2024 16:23
Miejmy nadzieję że obecny prezes nie będzie uprawiał polityki z Koordynatorem do spraw polityki samochodowej w samochodzie.Poczek
amy i zobaczymy.

superpracus
19.04.2024 16:22
Widać ze Kamoli zależy zeby to podnieść oby i dla pracowników w końcu coś zmieniło się na plus.

superpracus
19.04.2024 16:17
mam wrażenie ze przez ten tydzień więcej się zadziało na azotach niż przez cały rok . w końcu jakieś decyzje w dobrą strone są podejmowane

Czlowiekzzasadami
19.04.2024 13:38
Nowy stary. Kiedy w końcu wezmą się za resztę ?

Slawomir Wrega
19.04.2024 13:17
Nie znaczy to jednak, że prezesa nie będzie woził koordynator do spraw polityki. Osoba się zmieniła, obyczaj pozostał.

Czlowiekzzasadami
19.04.2024 12:02
Czy to prawda,że kierowca kierownik już jest wartownik?

heniek
19.04.2024 11:34
Jakie konkursy o czym wy piszecie to są nominacje (najczęściej partyjne) nazywajmy sprawy po imieniu i to nie fachowcy tylko ,,plecaki"

wombat
19.04.2024 09:14
Konkursy na wyższe stanowiska to fikcja. Ustawione zawsze pod konkretną osobę

Czlowiekzzasadami
18.04.2024 20:55
Kamola to powinien sprawdzić jak konkursy przebiegały.Gdzie wygrywał Pan X a na stanowisko szedł przy*kwiatek*s JJ

Czlowiekzzasadami
18.04.2024 20:52
Jest 5 razy więcej specjalistów niż było plus są 5 razy głupsi. Zamiast konkursów to powinni dyktanda pisać na ocenę.Najlepsza weryfikacja

ubot
18.04.2024 20:35
Cd.do polityków.Dla własnych korzyści.Oni nie popełnili błędu tylko tak im pasowało postępować.

ubot
18.04.2024 20:33
Oni widzieli jakie były robione wałki z naszym zakładem całe lata i nic z tym nie robili a wręcz dawali ciche przyzwolenie.Tak to jest jak związki zawodowe angażują się w politykę i przytulają d...pę

Czlowiekzzasadami
18.04.2024 19:50
Podobno są kolejki ludzi do zwolnienia...

putin
18.04.2024 19:44
Możeński dziś dość treściwie ale w stonowanym tonie przedstawił sytuację po JJ i pisie za grzecznie za to co zrobili z firmą

Najlepszy ZZ czlonek
18.04.2024 19:15
Oni wiedza ze wtedy popelnili blad bo widza teraz jakie wychodza walki w zarzadzaniu nasz spolka i cala grupa

Wygenerowano w sekund: 0.56 30,311,542 unikalnych wizyt