Spotkanie z Zarządem
Dodane przez Marek-ZZPRC dnia 08.10.2014 21:08:52

Spotkanie z Zarządem GA Puławy – 07 października 2014 r



w rozwinięciu relacja i wypowiedź Sławka Wręgi (wideo)



Treść rozszerzona

Jako pierwszy punkt spotkania omówiony został problem możliwego zagrożenia płynącego ze strony redukcji zaopatrzenia GA PUŁAWY w gaz ziemny. Zarząd spółki nie widzi na dziś zagrożenia z tej strony. Obecnie nasza spółka jest zabezpieczona w najlepszy z możliwych sposobów.


W kolejnym punkcie strona związkowa zwróciła uwagę, że obserwując proces restrukturyzacji systemu zarządzania w Grupie Azoty dostrzega elementy minimalizowania i redukowania wpływu naszych, puławskich inicjatyw. Jednym z tego przejawów jest fakt, że w programie Azoty PRO na 27 opisanych obszarów jedynie 3 przypisano Puławom. W tej sprawie zarząd spółki uspokaja, że Puławy są reprezentowane w każdym zespole i nie zostaną podjęte żadne procesy restrukturyzacyjne naszym kosztem.

W tym samym punkcie spotkania strona związkowa poprosiła o informację dotyczącą „Analizy Potencjału Inicjatyw Organizacyjnych”. Zarząd spółki stwierdził, że nie zna takiego dokumentu i wobec tego także zagrożeń z nim związanych.


W punkcie trzecim pojawił się postulat, aby w przypadku przenoszenia pracowników (bez winy pracownika) na stanowiska niżej oceniane w każdym przypadku stosować jednorodny system zamrożenia płacy. Przedstawiciele zarządu poinformowali, że przenoszenie pracownika na niżej wycenione stanowisko to zawsze sprawa indywidualna i nie ma zgody na zmianę zapisów ZUZP. My, jako związek, możemy zapewnić, że z troską będziemy przyglądali się wszystkim przypadkom, gdy takie zmiany będą miały miejsce.


Zwróciliśmy jednak uwagę na problem, który się pojawił wobec pracowników, którzy osiągnęli wiek emerytalny. Od pewnego czasu wywierana jest bowiem presja, by przechodzili na emeryturę. Stanowczo nie zgadzamy się na takie traktowanie pracowników. Prawo do przejścia na emeryturę jest indywidualną decyzją pracownika i nie może być wywierana na niego presja. Na temat możliwego rozwiązania tego problemu szerzej wypowiedział się przewodniczący w materiale filmowym (wkrótce).


Część organizacji związkowych uznało za stosowne, żeby w agendzie znalazła się propozycja, by na budynku Zarządu umieszczony został wyraźny napis z nazwą i logo naszych zakładów, a przy bramach wejściowych zainstalowano czytelne zegary. Zarząd nie widzi potrzeby, by zająć się tym tematem.


Kolejny punkt spotkania dotyczył wniosku o uruchomienie zaliczki nagrody rocznej za pierwszą część roku obrachunkowego. Wniosek łączyć należy z postulatem rychłego zakończenia prac nad Regulaminem Nagrody Rocznej, w której ten element trzeba zapisać

Zarząd powiedział, że w dzisiejszych realiach nie ma mowy o zaliczce. Wypłata cześci nagrody byłaby jednak możliwa, gdyby nagrodę z zysku zamienić na nagrodę roczną. By tak się stało muszą zostać zakończone prace nad Regulaminem Nagrody Rocznej. Spotkanie w tej sprawie odbędzie się we wtorek 14 października br.


W kolejnej części spotkania po raz kolejny poruszona została sprawa możliwości dokonywania zakupów produktów żywnościowych za bony śniadaniowe w sklepie STOZAP zlokalizowanym w mieście. Poprzednio przedstawiciele zarządu zobowiązali się do zasięgnięcia opinii prawnej w tej sprawie, na spotkaniu zarząd przyznał, że „nie odrobił pracy domowej”. Po raz kolejny punkt nie został zrealizowany.


W dalszej części spotkania zapytaliśmy Zarząd kiedy zostanie uruchomiony program stypendialny dla sierot po pracownikach ZAP. Pamiętamy wszyscy, że przedstawiciele załogi w Radzie Nadzorczej ogłosili swój sukces w tej sprawie. Zarząd odpowiedział, że przecież zwiększył Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, więc sami powinniśmy zadbać o stypendia. Nasi przedstawiciele w Radzie Nadzorczej rzucili więc słowa na wiatr, zapewniając o załatwieniu stypendiów.


Kolejne pytanie dotyczyło kodeksu etyki. Pamiętamy, że wdrożenie tego dokumentu było warunkiem zakończenia sporu zbiorowego, po zawieszeniu strajku. Dziś zarząd Zakładów Azotowych „Puławy” odpowiada, że prace nad kodeksem zostały zawieszone i powinniśmy zaczekać, aż Kodeks etyki wdroży Grupa Azoty dla wszystkich pracowników Grupy.


Strona związkowa zapytała również o to, na jakim etapie są prace związane z rozpoczęciem działalności poradni psychologicznej w MEDICAL dla pracowników ZAP? Pojawił się również postulat, by rozszerzyć umowę z MEDICAL na badania okresowe o cytologię i mammografię. Zarząd odpowiedział, że trwa modernizacja pracowni psychotechnicznej i że podejmie próbę negocjacji z MEDICALEM, by rozszerzyć zakres badań.