Jubileusz 20 lecia
Dodane przez Marek-ZZPRC dnia 05.01.2017 08:37:54
20 lat ZZPRC


Treść rozszerzona

20 lat Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego Z.A. „Puławy” S.A.

Była to niedziela – 5 stycznia 1997 roku. Na drugiej zmianie czterobrygadowej organizacji pracy pracowała brygada D. Tego dnia na sterowni elektrociepłowni odbyło się zebranie założycielskie ZZPRC ZA „Puławy” S.A. Zebrani przedstawiciele zakładów produkcyjnych podjęli uchwałę o utworzeniu Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego Zakładów Azotowych „Puławy” S.A. Była to odpowiedź na obowiązujący od 1 stycznia nowy ZUZP, wprowadzający dwunastokrotną rozpiętość płac i wydłużający czas pracy pracowników.

Przez minione 20 lat ZZPRC był inicjatorem istotnych zmian w funkcjonowaniu naszej małej zakładowej demokracji. W szczególności było to zmniejszenie rozpiętości płac o połowę z dwunasto- do sześciokrotności oraz wprowadzenie w latach 2005-2007 pięciobrygadowej organizacji pracy. Równocześnie pracownikom jednozmianowym skrócono czas pracy o jedną godzinę tygodniowo. Byliśmy inicjatorami zryczałtowania dodatków do wynagrodzenia.

Nasi działacze tworzyli trzon Spółki Pracowniczej „Chemia Puławy”, która zablokowała sprzedaż puławskich zakładów zagranicznemu inwestorowi.

Przez 20 lat broniliśmy integralności firmy, protestując przeciwko kolejnym pomysłom jej dzielenia. Najbardziej niebezpieczna była koncepcja „Nafty Polskiej” tzw. prywatyzacji produktowej. Przeciwstawiliśmy jej Społeczną Koncepcję Konsolidacji Przedsiębiorstw Wielkiej Syntezy Chemicznej. Broniliśmy zakład przed wydzielaniem jego części w spółki.

Najdłuższy i najcięższy bój stoczyliśmy o zakładową elektrociepłownię. Szeroka biznesowa koalicja prawie się na niej uwłaszczyła.

W marcu 2012 roku pod sztandarem ZZPRC załoga ZA „Puławy” S.A. przeprowadziła największy w historii fabryki strajk. Pracownicy protestowali przeciwko neoliberalnej pogardzie dla ludzi pracy. Puławski strajk zapoczątkował ciąg wydarzeń społecznych, które w konsekwencji przyczyniły się do zmiany większości parlamentarnej i polityki rządu. Były to w kolejności: strajk na Śląsku na wiosnę 2013 roku, protesty przeciwko zmianom w kodeksie pracy latem 2013 roku i wrześniowe dni protestu zakończone kilkusettysięczną manifestacją ludzi pracy w Warszawie.

 

Obecnie pracujemy nad poprawieniem zasad wynagradzania i zapisaniem korzystnych rozwiązań w organizacji czasu pracy do ZUZP.