rocznica Strajku
Dodane przez Marek-ZZPRC dnia 17.03.2017 10:02:43

Marzec 2012 – marzec 2017

V rocznica strajku pracowników Z.A. „Puławy” S.A.
w obronie godności ludzi pracy


Treść rozszerzona

Marzec 2012 – marzec 2017

V rocznica strajku pracowników Z.A. „Puławy” S.A.
w obronie godności ludzi pracy

Największy w historii Zakładów Azotowych „Puławy” S.A. strajk rozpoczął się 17 marca 2012 roku. Był to strajk okupacyjny, polegający na pozostawaniu na terenie zakładu pracowników kończących pracę na swojej zmianie.

W początkowej fazie (po porannej zmianie) strajk podjęło 150 osób. Byli to pracownicy brygady „A”. Strajkujący domagali się realizacji postulatów związkowych zgłoszonych zarządowi Spółki 19 lipca 2011 roku.

Związki zawodowe żądały wtedy:

1. Zaniechania bezprawnego nękania i zastraszania pracowników, szczególnie poprzez ciągłe zmiany struktury organizacyjnej,

2. Podjęcia rzeczywistych działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa pracy instalacji i warunków pracy pracowników, wyjaśnienia przyczyn ostatnich awarii oraz policzenia i podania strat,

3. Uruchomienia 15% podwyżek wynagrodzeń zasadniczych pracowników z wyrównaniem od 1 czerwca 2011 roku.

Strajk poprzedziło referendum przeprowadzone w dniach 7 lutego – 5 marca 2012 roku. Udział w nim wzięło 1726 pracowników, czyli 52,62% zatrudnionych w tamtym czasie Z.A. „Puławy” S.A.

W referendum pracownicy odpowiadali na dwa pytania.

Na pierwsze pytanie: Czy popierasz postulaty zgłoszone przez organizacje związkowe w sporze zbiorowym? „Tak” odpowiedziało 1549 pracowników, co stanowi 89,7% głosujących.

Na drugie pytanie: Czy zgadzasz się na przeprowadzenie strajku w celu realizacji tych postulatów? „Tak” odpowiedziało 1354 pracowników, co stanowi 78,4% głosujących.

Obradujące 6 marca 2012 roku WZD ZZPRC przyjęło stanowisko określające termin rozpoczęcia strajku na 17 marca 2012 roku oraz formę strajku na strajk okupacyjny.

18 marca w strajku brały już udział 493 osoby.

19 marca odbyły się negocjacje Komitetu Strajkowego z zarządem Spółki. Okupujący zakład pracownicy podeszli w tym czasie pod bramę nr 1 i oczekiwali na rezultat rozmów. Przed budynkiem Dyrekcji Naczelnej zebrała się grupa osób wyrażająca poparcie dla strajkujących.

Po ponad dwóch godzinach rozmów przedstawiciele zarządu zerwali rozmowy i odeszli od stołu negocjacyjnego.

22 marca odbyło się kolejne spotkanie Komitetu Strajkowego z zarządem. Zarządzający odmówili rozmowy na temat postulatów zgłoszonych w sporze zbiorowym, godząc się tylko na 15% podwyżki. Liczyli na wymuszenie zakończenia strajku, pokazując pieniądze. Zabieg ten zadziałał na część pracowników.

26 marca trwający od dziesięciu dni strajk został zawieszony. Wzięło w nim udział ponad 1000 pracowników Spółki. Puławski strajk zapoczątkował ciąg wydarzeń społecznych, które w konsekwencji przyczyniły się do zmiany większości parlamentarnej i polityki rządu. Były to w kolejności: strajk na Śląsku wiosną 2013 roku, protesty przeciwko zmianom w kodeksie pracy latem 2013 roku i wrześniowe dni protestu zakończone kilkusettysięczną manifestacją ludzi pracy w Warszawie.

Sławomir Wręga