Porozumienie kończące spór zbiorowy
Dodane przez Marek-ZZPRC dnia 18.09.2018 09:49:18

 

Porozumienie kończące spór zbiorowy

 

oraz relacja z przebiegu rozmów i zdjęcia

  


Treść rozszerzona

W dniu dzisiejszym miało miejsce podpisanie historycznych dokumentów kończących jeden z największych sporów w historii puławskich azotów. W spotkaniu udział wzięli Komitet Strajkowy składający się z dwóch największych związków zawodowych – Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego Zakładów Azotowych „Puławy” S.A. z przewodniczącym Sławomirem Wręgą na czele (jednocześnie wiceprzewodniczącym Komitetu Strajkowego) oraz Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Z.A Puławy S.A., której przewodniczącym jest Piotr Śliwa, stojący również na czele Komitetu Strajkowego. Ze strony zarządu Grupy Azoty ZA „Puławy” S.A. na spotkanie przybył prezes Krzysztof Bednarz oraz przedstawiciele zarządu w osobach Andrzeja Skwarka, Krzysztofa Homendy oraz Izabeli Świderek. W sali zgromadzili się przedstawiciele Zarządu Rozszerzonego ZZPRC ZA S.A., przedstawiciele KM NSZZ „Solidarność” oraz media.

 


Podpisanie porozumienia – od lewej – Andrzej Skwarek, Krzysztof Bednarz, Piotr Śliwa, Sławomir Wręga

 

 Jako pierwszy głos zabrał Prezes zarządu Grupy Azoty Zakładów Azotowych „Puławy” S.A. Krzysztof Bednarz.

- Niespełna miesiąc temu, będąc oddelegowanym z Rady Nadzorczej do pełnienia funkcji Prezesa Zakładów Azotowych Puławy S. A. wówczas, jako cel, postawiłem sobie pomoc w rozwiązaniu tego problemu, związanego z akcją protestacyjną, w relatywnie krótkim czasie – rozpoczął. Celem jaki sobie stawiałem, to wyciszyć emocje związane z tym problemem społecznym. Z jednej strony pracownicy, z drugiej strony pracodawca i tutaj chciałem przy pomocy swoich umiejętności, ale również wykorzystując wiedzę i doświadczenie wszystkich osób zaangażowanych w ten spór (…), żeby emocje wyciszyć, ponieważ im więcej emocji tym mniej merytorycznej pracy – ocenił Prezes Bednarz.


I to mam wrażenie, że udało mi się osiągnąć, ponieważ od pierwszego dnia pobytu tutaj w spółce, pierwsze co zrobiłem, to właśnie spotkanie ze stroną społeczną, za to też dziękuję wszystkim pracownikom, wszystkim przedstawicielom związków zawodowych. – dodał. Widziałem, zarówno po jednej jak i po drugiej stronie tego procesu, którego finał dzisiaj ma miejsce, bardzo duże zaangażowanie. Cieszę się bardzo, że mogłem w jakiś sposób przyczynić się do tego dzisiejszego święta. Już gdzieś w przestrzeni medialnej pojawiały się informacje, że problem został rozwiązany – po części, natomiast pojawiające się gratulacje – proszę Państwa, poczułem się no tak, jakbym to ja grał tutaj pierwsze skrzypce – nic bardziej mylnego. Ja starałem się przede wszystkim, aby po pierwsze negatywne emocje wyciszyć, a po drugie, żeby wyodrębnić z każdego tutaj człowieka zaangażowanego w ten proces te dobre rzeczy, te dobre myśli, te dobre podejścia, aby z punktu widzenia pracownika ten proces się rozpoczął, ten proces się kończył, aby pracownik - koniec końców - był tym beneficjentem porozumienia. Z jednej strony strona związkowa podpisuje porozumienie, z drugiej strony zarząd podpisuje porozumienie, tak naprawdę wypadkową tych ścierających się poniekąd sił jest pracownik. Tak do tego podchodzę, tak to widzę, dlatego słowa uznania należą się w mojej ocenie wszystkim stronom tego sporu – z jednej strony reprezentowana strona społeczna, z drugiej wszyscy członkowie zarządu w poprzednim, jak również bieżącym składzie. Dziękując za możliwość wystąpienia przed Państwem, widzę potencjał w ludziach, zarówno z jednej jak i z drugiej strony, bo tym ludziom tak naprawdę chce się chcieć i myślę, że dzisiejszym efektem jest to dzisiejsze święto. – skwitował.

Następnie głos zabrał Przewodniczący Komitetu Strajkowego Piotr Śliwa:
- Jak państwo pamiętacie, spór zbiorowy został zgłoszony 13 listopada do Państwowej Inspekcji Pracy, ponad 10 miesięcy trwał spór zbiorowy. Dzisiejsze podpisanie protokołu kończącego spór zbiorowy wymagało nie tylko podjęcia decyzji przez Komitet Strajkowy, ale też dwóch największych organizacji ZZPRC oraz NSZZ „Solidarność”. Nad jego treścią pracowaliśmy w trakcie mediacji, krok po kroku. Uczestniczył wyznaczony przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mediator Pan Paweł Galec. W trakcie mediacji, punkt po punkcie, pracowaliśmy nad jego treścią, okazując wielokrotnie dobrą wolę, która zawsze jest bardzo istotna przy rozwiązywaniu konfliktów. Znaleźliśmy z zarządem wspólny język w podejściu do zapisów w Umowie Społecznej jak i Umowie Konsolidacyjnej. Z satysfakcją przyjęliśmy również, co było głównym powodem do wszczęcia sporu, utworzenie nowego departamentu korporacyjnego handlu ds. Agro z siedzibą w Puławach. Na zakończenie wystąpienia przewodniczący NSZZ „Solidarność” dodał - Koniec sporu oznacza z jednej strony rozwiązanie ważnych kwestii, dotyczących funkcjonowania puławskiej spółki w ramach Grupy Azoty, a z drugiej strony stanowi dobry wstęp do dalszych rozmów z zarządem spółki, ze wszystkimi organizacjami związkowymi nad istotnymi dla pracowników nowymi regulacjami, w nowym układzie zbiorowym pracy.

Po zakończeniu obu wypowiedzi, prowadzący zaprosił do stołu członka zarządu Andrzeja Skwarka oraz przewodniczącego ZZPRC Pana Sławomira Wręgę w celu podpisania porozumienia.



Podpisanie porozumienia – od lewej – Andrzej Skwarek, Krzysztof Bednarz, Piotr Śliwa, Sławomir Wręga


Po podpisaniu porozumienia do przedstawicieli zarządu oraz związków zawodowych pojawiły się pytania od przedstawicieli mediów, znajdujących się na sali. Jeden z dziennikarzy zadał pytanie o obniżenie rangi Puław względem pozostałych spółek w Grupie Azoty. Odpowiedzi udzielił Prezes Krzysztof Bednarz:
- Ranga Zakładów Azotowych „Puławy” nie została obniżona. Spór w między czasie, jakby w pewnym sensie „rozwiązał się”, to było związane z jednym z departamentów, który - koniec końców - będzie miał tutaj siedzibę. To właściwie było jednym z tych głównych powodów, tym trzonem, problemem całej tej sytuacji strajkowej, natomiast to zaczęło funkcjonować, departament fizycznie jest tutaj – należało to rozwiązać w sposób formalny i nie to jest częścią dodatkową tego rozwiązania. To się dzieje, jakby w trakcie, są podejmowane, jakby rozmaite decyzje z tym związane, ale to w zasadzie na przestrzeni ostatnich miesięcy się wyciszyło i rozwiązało i myślę, że tutaj Pan przewodniczący może troszeczkę więcej powie.

Głos zabrał Przewodniczący ZZPRC Sławomir Wręga:
- Porozumienie oparliśmy na wspólnej interpretacji umowy społecznej z 2014 roku i pewnej części zapisów umowy konsolidacyjnej z 2012 roku. – rozpoczął merytorycznie przewodniczący. Zawiera ono 3 główne paragrafy. Pierwszy dotyczy pozycji Puław w Grupie Azoty. Wydaje się, że tę pozycję zabezpieczyliśmy na tyle, na ile mieliśmy możliwości. Paragraf drugi dotyczy zapisów umowy społecznej, mówiących o wynagrodzeniach pracowników Zakładów Azotowych „Puławy” - w ramach paragrafu drugiego umówiliśmy się, że pracownicy od 1 października br. dostaną podwyżkę wyrównawczą, 1850 pracowników dostanie taką podwyżkę, ze względu na to, że podwyżki majowe nie objęły ich w zakresie satysfakcjonującym dla nich i to zostało przez strony uznane, że to trzeba naprawić. Umówiliśmy się również na negocjacje sposobu czasu wdrażania nowego taryfikatora kwalifikacyjnego stanowisk pracy. W paragrafie 3 odnieśliśmy się do wewnątrz zakładowych aktów prawnych, regulaminu premiowania – zostaną w nim wprowadzone korzystne dla pracowników zmiany regulaminu nagrody rocznej – zgodziliśmy się co do kierunku, że nagroda roczna powinna zależeć od wielkości wypracowanego zysku, bez ograniczania jej do jednej średniej płacy - podsumował Wręga.


Zgodziliśmy się – kontynuował - wpisać, a właściwie przenieść z regulaminu pracy do zakładowego układu zbiorowego pracy zapisy dotyczące pięciobrygadowego systemu pracy i zapisy dotyczące skrócenia czasu pracy pracownikom pierwszej zmiany. Wydaje się, że jest to dobre porozumienie, wydaje się, że powinno zostać dobrze przyjęte, przez pracowników Zakładów Azotowych „Puławy”. Dla regionu jest ta dobra informacja, że pozycja Puław w Grupie Azoty została umocniona.

Spotkanie zostało zakończone wspólnym zdjęciem oraz symbolicznym podaniem rąk na znak wypracowanego porozumienia. Ciężka praca Komitetu Strajkowego i nieugiętość w wielu kwestiach, a przede wszystkim czujność i zaangażowanie sprawiła, że pozycja puławskich azotów jest bezpieczna.

--> Galeria <--