Wizyta MSP
Dodane przez Marek-ZZPRC dnia 28.04.2010 08:13:06
W rozwinięciu dla tych którzy nie mają dostępu do intranetu albo nie słuchają głośnika, zamieszczamy przedruk relacji z wizyty Ministra SP Grada i posła RP Karpińskiego.


Treść rozszerzona
Aktualności - 2010   Wtorek, 27 Kwiecień 2010 12:00

26 kwietnia, na Lubelszczyźnie gościł Minister Skarbu Państwa - Aleksander Grad. Podczas wizyty, odwiedził również nasze Zakłady. Ministrowi towarzyszył wiceprzewodniczący komisji skarbu – poseł Włodzimierz Karpiński, którego zapytaliśmy o cel i przebieg wczorajszej wizyty Ministra Grada oraz o wiodące tematy prywatyzacyjne. Oto co powiedział:

Minister Skarbu Państwa – Aleksander Grad po raz pierwszy odwiedził Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. Wizyta trwała tylko dwie godziny, ale pan minister był pod dużym wrażeniem – zwłaszcza mogąc oglądać Zakłady z wieży granulacyjnej mocznika, gdzie widać ogólny układ technologiczny instalacji, dużo zieleni. Wysłuchał też prezentacji wyników Spółki i jej strategicznych projektów. Zarówno wyniki, jak i plany inwestycyjne zrobiły również duże wrażenie na panu ministrze.

Prywatyzacja pierwszej grupy spółek chemicznych jest dla „Puław” o tyle ważna, że pokaże jakie jest zainteresowanie chemią wśród inwestorów. Zakłady Azotowe „Puławy” są już częściowo sprywatyzowane przez giełdę. Jednym z akcjonariuszy są pracownicy Spółki. Ministerstwo Skarbu, które krytycznie patrzy na działania ministrów przez dwie poprzednie kadencje, postrzega prywatyzację jako proces zabezpieczający dalszy rozwój firm. Prywatyzacja ma zabezpieczać spółkę na przyszłość w sensie rozwoju technologii, a przez to - miejsc pracy i płaconych podatków.

Takie procesy prywatyzacyjne zakończyły się na Lubelszczyźnie, jeśli chodzi o PZL Świdnik – proszę zauważyć, że ta spółka była przez ostatnie 10 lat na skraju upadłości – dzisiaj ma stabilnego inwestora – potężne konsorcjum włosko-angielskie, które zabezpiecza rozwój myśli konstrukcyjnej dla polskich inżynierów. Bardzo ciekawa była prywatyzacja zabezpieczająca rozwój Bogdanki, która przecież jeszcze niedawno miała być skonsolidowana i zarządzana z Poznania. Dzisiaj, po wizytach Premiera Tuska i decyzjach Ministerstwa Skarbu kierowanego przez ministra Grada, została z tej konsolidacji wyłączona i jest to pierwsza prywatna kopalnia w Polsce, która jest najefektywniejszą i najbezpieczniejszą kopalnią w Polsce, a także na tle Europy. Prywatyzacja zabezpiecza jej rozwój, a więc podwojenie zdolności wydobywczych i jednocześnie akcjonariuszami tam jest 14 funduszy emerytalnych, a więc m.in. od efektywności tej kopalni zależą nasze emerytury.

Dzisiaj Minister Grad był też na wykładzie akademickim w ramach promowania obywatelskiej prywatyzacji poprzez ofertę PZU. Tutaj znów przypomnę, że mądra polityka doprowadziła do tego, że Eureko będzie się wycofywało z PZU nie obciążając kosztami Skarbu Państwa. Jednocześnie jest to bardzo powszechna prywatyzacja, dedykowana zarówno podmiotom indywidualnym, jak i instytucjonalnym, z ciekawą propozycją powiązania podmiotów indywidualnych programem lojalnościowym, by jak najdłużej trwali przy Spółce. I jeśli chodzi o „Puławy” tu jest podobna sytuacja. Proces trwa, wybór – jak na przykładzie innych lubelskich prywatyzacji, czy PZU - będzie sprowadzał się do tego, by jak najpełniej zabezpieczyć interesy Spółki – jej rozwój, miejsca pracy i perspektywy dla następnych pokoleń. Stąd też Pan Minister wnikliwie wysłuchał wszystkich planów inwestycyjnych Spółki, chodzi tutaj o kompleks nawozowy oraz o bardzo dobrze przygotowany, ciekawy kompleks energetyczny - mowa tu o elektrowni puławskiej. Jak również informacji o projekcie akwizycji w inne podmioty – mowa tu o Anwilu, - który w przypadku powodzenia mógłby doprowadzić do powstania tutaj dużego konsorcjum, które będzie dominowało na rynku nawozów i niektórych chemikaliów w naszym regionie Europy. Biorąc to pod uwagę, jestem spokojny, że decyzje MSP związane z przekształceniami własnościowymi, muszą zabezpieczać interesy rozwoju Spółki – ja osobiście będę tego pilnował.