KS nie blokuje podwyżek
Dodane przez bosman dnia 18.04.2012 12:19:47


Komitet Strajkowy nie blokuje podwyżek.

 



Treść rozszerzona

Przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego i Społecznego Związku Zawodowego w obecności mediów złożyli podpisy pod porozumieniem z dnia 9 marca 2012 r. dotyczącym uruchomienia 6% dodatku dla pracowników Zakładów Azotowych „Puławy” SA w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2012 r. Dodatkowo przewodniczący ZZPRC podpisał postanowienia układowe nr 1 i 2 dotyczące wypłaty 4% podwyżki regulacyjnej oraz 5% premii po ustanowieniu regulaminu premiowania.


Podpisanie porozumienia oraz postanowień układowych nie kończy jednak sporu zbiorowego w zakresie:

- zaniechania bezprawnego nękania i zastraszania pracowników, szczególnie poprzez ciągłe zmiany struktury organizacyjnej,

- podjęcia rzeczywistych działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa pracy instalacji i warunków pracy pracowników, wyjaśnienia przyczyn ostatnich awarii oraz policzenia i podania strat.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiciele Komitetu Strajkowego przekazali informacje dotyczące odpowiedzi Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie na temat stosowania nielegalnych metod zarządzania oraz niezapewnienia przez Pracodawcę dostatecznej ochrony pracowników poprzez stosowanie ubrań niezgodnych z obowiązującymi normami. W związku z informacją przekazaną przez inspektora pracy, że zdaniem Zarządu Spółki w bezpośredniej sprzedaży nie jest dostępna odzież spełniająca wymagane normy, Leszek Lewicki były szef Biura Bezpieczeństwa Ochrony Środowiska i Jakości w Zakładach Azotowych „Puławy” SA (do 2009 r.) przedstawił wymagania prawne w zakresie doboru i stosowania ubrań ochronnych oraz przykłady dostępnych producentów, których produkty (ubrania ochronne) znajdują się na rynku – w tym m.in. ubrania dla spawaczy chroniące przed chemikaliami, antyelektrostatyczne i niepalne, a także ubrania dla aparatowych chroniące przed chemikaliami oraz przykłady odzieży kwasoochronnej antyelektrostatycznej.


Sławomir Wręga przedstawił także przykłady inwigilacji pracowników podczas trwającego w dniach 17-26 marca 2012 r. strajku. W związku z sytuacją w Zakładach Azotowych „Puławy” SA Komitet Strajkowy przy Zakładach Azotowych zaprasza także 30 kwietnia 2012 roku o godz. 13.00 na spotkanie z Lubelskim Zespołem Parlamentarnym, które odbędzie się w Domu Kolejarza przy ul. Kunickiego 35 w Lublinie. Część lubelskich parlamentarzystów już potwierdziła swoją obecność na spotkaniu.

 

Komitet Strajkowy