.
Dodane przez Marek-ZZPRC dnia 22.03.2013 11:01:45



Posiedzenie Poszerzonego Zarządu ZZPRC 


Treść rozszerzona

Posiedzenie Poszerzonego Zarządu ZZPRC


Ustalenie składu osób biorących udział w negocjacjach pakietu socjalnego, podsumowanie wyborów władz Oddziałowych Organizacji Związkowych oraz Delegatów na XX WZD, a także ustalenie terminu XX Walnego Zebrania Delegatów to najważniejsze punkty zrealizowane podczas odbywającego się 21 marca 2013 r. posiedzenia Poszerzonego Zarządu ZZPRC ZA „Puławy” SA.


Przejęcie i co dalej


Na początku posiedzenia podsumowano dotychczasowy przebieg procesu konsolidacji Grupy Tarnów z Grupą Puławy. Przewodniczący Sławomir Wręga zwrócił uwagę, że do dzisiaj nie została przyjęta, a także nie była przedmiotem negocjacji umowa społeczna, gwarancje pracownicze, które to pakiety Skarb Państwa zobowiązał się negocjować. Jak przypomniał przewodniczący, ZZPRC był krytykowany za to, że podjął się negocjacji pakietu już w ubiegłym roku. Wielokrotnie za to pomawiano przedstawicieli Zarządu Związku. Dzisiaj fakty wskazują, że to jednak oni mieli rację, że myśleli perspektywicznie, że już pól roku temu pracowali nad zabezpieczeniem pracowników. Ale niestety wspólna inicjatywa urodziła się niedawno, już po przejęciu Puław przez Tarnów. Negocjacje będą się odbywać pod dyktando nowego właściciela, co ustawia związki w roli petenta.


Członek Rady Nadzorczej z wyboru załogi Andrzej Bartuzi zauważył, że władze Zakładów Azotowych „Puławy” SA miały niewielki wpływ na wydarzenia z lata ubiegłego roku, gdy Tarnów złożył wezwanie na akcje Puław. Jak przypomniał Bartuzi to Skarb Państwa decydował o tych działaniach i to tam zapadały decyzje. Zarząd i Rada Nadzorcza Puław miały, jego zdaniem, niewielki wpływ na te decyzje. I ograniczoną wiedzę. Czynnością, która została podjęta przez organa Zakładów Azotowych Puławy było negocjowanie umowy konsolidacyjnej, która jest, w jego mniemaniu, precedensem w skali Polski.


Andrzej Bartuzi zauważył, że w tej chwili trwa realizacja zapisów z umowy o konsolidacji – powołano 14 zespołów roboczych, w których oprócz przedstawicieli poszczególnych zakładów uczestniczy osoba z firmy Boston Consulting Group, która koordynuje prace zespołu. Zadaniem zespołów jest wybranie najlepszych metody pracy i przedstawienie rekomendacji na komitet sterujący oraz wdrożenie w życie efektu prac. Ma to się zakończyć do końca kwietnia. Ta deklaracja terminowa miała duże znaczenie w ustaleniu terminu zwołania Walnego Zebrania Delegatów.


Wybory bez skarg


Następnie podsumowano przebieg wyborów władz Oddziałowych Organizacji Związkowych oraz Delegatów na WZD. Przede wszystkim stwierdzono, że wybory przebiegły nadzwyczaj sprawnie i nie odnotowano skarg wyborczych. Stwierdzono jednak, że Związek ma niespójną ordynację wyborczą. Każdy wydział sam sobie robił wybory i należy to usprawnić w kolejnych latach. Przydałby się projekt nowej ordynacji wyborczej, czym powinien zająć się kolejny zarząd.


Poruszono problem list wyborczych, które w niektórych miejscach były nieaktualne. Jak tłumaczył Ryszard Szubstarski działo się to przez permanentną reorganizację struktury organizacyjnej naszych zakładów, a także ze względu na fakt wewnętrznej migracji pracowników, o których pracodawca nas nie informuje zasłaniając się ustawą o ochronie danych osobowych, co znacznie utrudnia aktualizowanie danych. Ale mimo takich utrudnień problem nieaktualnych list był jednak marginalny.


Ryszard Szubstarski przedstawił listę nowych Członków Poszerzonego Zarządu. Są to (w kolejności alfabetycznej):


Zbigniew Cieślak

Ryszard Czarnecki

Edyta Dobosz

Witold Głos

Paweł Górnik

Dariusz Kozak

Piotr Kruk

Dariusz Mieleszko

Andrzej Nogal

Krzysztof Skawiński


Walne zdecyduje o umowie społecznej


Poszerzony Zarząd podjął także decyzję dotyczącą terminu zwołania Sprawozdawczo-Wyborczego Walnego Zebrania Delegatów. Większość członków poszerzonego zarządu zgodziło się z tym, że właściwym będzie poczekanie ze zwołaniem Walnego do chwili, gdy zakończą się prace Zespołu Dialogu Społecznego, który ma za zadanie wypracowanie pakietu socjalnego. Członkowie ścisłego zarządu związku uznali, że zasadnym będzie zapytanie o akceptację wynegocjowanego przez zespół negocjacyjny kształtu pakietu socjalnego wszystkich delegatów. Uznano, że jest to zbyt poważny temat, by w tej sprawie decyzje scedować na pięć osób. Mając zatem na uwadze przytoczony przez Andrzeja Bartuziego harmonogram prac zespołów roboczych (zakończenie pracy zespołów wraz z końcem kwietnia) i aby nie zwoływać w krótkim czasie kolejnego Walnego zebrania Delegatów (ze względu na trud organizacyjny, finansowy a także ze względu na pracodawcę, by w krótkim czasie nie dezorganizować pracy zakładu zwalniając, raz za razem, 100 osób na obrady). Przyjęto zatem wspólnie, że optymalnym terminem zwołania Sprawozdawczo-Wyborczego Walnego Zebrania Delegatów będzie 22 maja 2013 roku.


Wybrano także członków zespołu negocjującego umowę społeczną. Powołano do zespołu 6 osób, które - koordynowane przez Marka Goldsztejna - mają za zadanie uczestniczenie w spotkaniach Zespołu Dialogu Społecznego. W skład zespołu wchodzą:

Marek Goldsztejn – koordynator

Edyta Dobosz

Mariusz Wróblewski

Witold Głos

Piotr Kruk

Zbigniew Cieślak


Ustalono także, że Walne Zebranie Delegatów powoła komisję statutową, która zajmie się opracowaniem zmian w statucie, które zostaną przedstawione na kolejnym Walnym zebraniu Delegatów rok później.