komunikat
Dodane przez Marek-ZZPRC dnia 04.04.2013 14:27:14
 

Różne cele Związków Zawodowych

w rozwinięciu Komunikat po dzisiejszym spotkaniu ws podwyżek


Treść rozszerzona
 

2 kwietnia 2013 r. przekazaliśmy pozostałym organizacjom związkowym propozycję wniosku o podwyżki dla pracowników Zakładów Azotowych „Puławy” SA następującej treści:




Zarząd

Zakładów Azotowych „Puławy” SA





W sprawie: podwyżek płac pracowników Zakładów Azotowych „Puławy” SA




Wnosimy o uruchomienie z dniem 1 maja 2013 roku 25% podwyżek wynagrodzeń zasadniczych pracowników Zakładów Azotowych „Puławy” SA.


W związku z decyzją Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Zakładów Azotowych „Puławy” SA przyznającą 100% podwyżki Członkom Rady Nadzorczej Zakładów Azotowych „Puławy” SA oraz planowaną na 23 kwietnia br. decyzją Radny Nadzorczej o przyznaniu 200% podwyżek Członkom Zarządu Zakładów Azotowych „Puławy” SA konieczne jest podwyższenie wynagrodzeń wszystkich pracowników.


/Podpisy/


Już tego samego dnia pod pismem podpisał się Leszek Lewicki przewodniczący Społecznego Związku Zawodowego. Tego samego dnia wniosek o podwyżki poparł swoim podpisem Członek Rady Nadzorczej z wyboru załogi Andrzej Bartuzi.


Wczoraj (3 kwietnia br.) w godzinach porannych Zarząd Związku Zawodowego Inżynierów i Techników podjął uchwałę zobowiązująca przewodniczącego Tadeusza Darczuka do podpisania się pod przygotowanym przez nas wnioskiem.


Dzisiaj (4 kwietnia br.) do biura naszego związku dostarczone zostało pismo podpisane przez Andrzeja Jacynę, Mirosława Pomorskiego oraz Annę Czarnecką następującej treści:


W związku z dostarczoną do naszych biur kopią pisma ZZPRC w sprawie podwyżek informujemy, że w tej sprawie powinno odbyć się spotkanie wszystkich liderów organizacji związkowych w Zakładach Azotowych, aby wspólnie określić wysokość wnioskowanych podwyżek. Datę i miejsce spotkania pozostawiamy w gestii Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego.


W załączeniu dodano propozycję pisma do Zarządu Zakładów Azotowych „Puławy” SA następującej treści:


W dniu 16.01.2013r. zakładowe organizacje związkowe skierowały do Zarządu ZAP pismo w sprawie rozpoczęcia rozmów na temat podwyżek płac. W otrzymanej odpowiedzi z dnia 25.01.2013r. został zawarty warunek rozpoczęcia negocjacji, zakończeniem konsolidacji w ramach Grupy Azoty.

W związku z zakończeniem tego procesu oraz osiąganych przez załogę naszej firmy największych zysków i najlepszych wyników finansowych w całej Grupie Azoty, wnioskujemy ponownie o wyznaczenie terminu spotkania rozpoczynającego rozmowy w sprawie podwyżek wynagrodzeń pracowników Zakładów Azotowych „Puławy” SA.


Po otrzymaniu powyższego pisma natychmiast zaproponowaliśmy spotkanie o godzinie 12.00 tego samego dnia (4 kwietnia br.).


Podczas trwającego półtorej godziny spotkania próbowaliśmy zredagować wspólne pismo do Zarządu Zakładów Azotowych „Puławy” SA. Przewodniczący ZZPRC, ZZIT oraz SZZ przekonywali, że wspólne pismo powinno zawierać wniosek o uruchomienie podwyżek. Przewodniczący Związku Zawodowego Solidarność, Związku Zawodowego Pracowników Zakładów Azotowych Puławy SA oraz Związku Zawodowego Kadra upierali się, że pismo powinno być wnioskiem o spotkanie z Zarządem Zakładów Azotowych „Puławy” SA.


Zapytani, dlaczego w piśmie skierowanym do ZZPRC zawarli wniosek o wspólne określenie wysokości wnioskowanych podwyżek (cytujemy: W związku z dostarczoną do naszych biur kopią pisma ZZPRC w sprawie podwyżek informujemy, że w tej sprawie powinno odbyć się spotkanie wszystkich liderów organizacji związkowych w Zakładach Azotowych, aby wspólnie określić wysokość wnioskowanych podwyżek.) a na spotkaniu zorganizowanym właśnie w tym celu proponują rozmowę na inny temat, uzyskaliśmy odpowiedź, że pismo „pisaliśmy na kolanie”.


Próbowaliśmy doprowadzić do wspólnego stanowiska poprzez określenie celu jaki w tej sprawie przyświeca organizacjom związkowym. ZZPRC, SZZ oraz ZZIT zdefiniowały swój cel jako doprowadzenie do podwyżek dla pracowników Zakładów Azotowych „Puławy” SA.


Solidarność, Związek Zawodowy Pracowników ZAP oraz Związek Zawodowy Kadra określiły swój cel jako prowadzenie dialogu z Zarządem Spółki.


Wobec powyższego do przyjęcia wspólnego stanowiska nie doszło.