03.05.2024 06:50
Już niedługo walne zgromadzenie ZAP
Oczywiście przykładów nie podam, bo nie zamierzam nikogo reklamować, a już w szczególności tych, którzy nie mają odwagi podpisać się pod swoimi wypowiedziami, tłumacząc brak cywilnej odwagi obawami o wydumane szykany. No cóż, można i tak. Ale ilu naiwnych jeszcze w to uwierzy? Tak naprawdę ludzie ci nie mają nic ciekawego do przekazania poza populistycznym bełkotem.

Ale wracając do zbliżającego się WZA ZAP, nasuwa się refleksja, że jako akcjonariusze nie uczestniczymy zbyt licznie w tych zebraniach. A myślę, że czasami warto, bo chociażby podczas najbliższego walnego zapadną ważne decyzje dotyczące zamykania roku obrotowego 2006/2007, w tym poruszane będą kwestie związane z podziałem zysku na dywidendę i nagrody dla pracowników. Ponadto, jak pamiętamy, nie wszystkie propozycje zarządu firmy były w latach ubiegłych zatwierdzane przez WZA. Mam tu na myśli choćby pamiętną uchwałę ustalającą dzień dywidendy wcześniej od planowanego i tym samym pozbawiającą dużą część uprawnionych do dywidendy z akcji. Można powiedzieć, że to już historia i podobne wydarzenia nam nie grożą. Tym niemniej warto szybko poznać decyzje dotyczące wysokości wspomnianej dywidendy i nagrody z zysku.

Tym akcjonariuszom, którzy zdecydują się na udział w Walnym Zgromadzeniu, chciałbym przypomnieć warunki, jakie należy spełnić, by móc uczestniczyć aktywnie w walnym zgromadzeniu. Tak więc zgodnie z kodeksem spółek handlowych, do uczestnictwa w WZA uprawnieni są posiadacze akcji imiennych i świadectw tymczasowych oraz zastawnicy i użytkownicy, którym przysługuje prawo głosu, jeżeli zostali wpisani do księgi akcyjnej co najmniej tydzień przed odbyciem walnego zgromadzenia. Posiadacze akcji na okaziciela muszą złożyć w spółce dokumenty akcji również co najmniej na tydzień przed walnym zgromadzeniem (art. 406 § 1 i 2 ).

Akcjonariusze spółek publicznych, aby wziąć udział w WZA, powinni złożyć w spółce imienne świadectwa depozytowe wystawione przez podmiot prowadzący rachunek papierów wartościowych zgodnie z przepisami o publicznym obrocie papierami wartościowymi (art. 406 § 3). Dla większości uprawnionych pracowników zakładów podmiotem prowadzącym rachunek jest Dom Maklerski Banku PEKAO SA. Świadectwo wydawane jest po uiszczeniu opłaty w wysokości 20 zł. Po uzyskaniu tych świadectw, których termin ważności nie może upłynąć wcześniej niż jeden dzień po dniu odbycia WZA, należy do 15 listopada 2007 r. złożyć je w siedzibie spółki w Puławach (przy al. 1000-lecia Państwa Polskiego 13, w godz. 8.00 – 15.00 w dni robocze w Dziale Korporacyjnym, pokój 122) i nie odbierać ich przed ukończeniem Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia.

Każdy akcjonariusz może przeglądać w lokalu zarządu listę akcjonariuszy uprawnionych do uczestnictwa w WZA oraz żądać odpisu listy za zwrotem kosztów jego sporządzenia. Lista akcjonariuszy podpisana przez zarząd i zawierająca nazwiska, imiona, firmy (nazwy) uprawnionych, ich miejsce zamieszkania (siedzibę), liczbę, rodzaj i numery akcji oraz liczbę przysługujących im głosów, powinna być wyłożona w lokalu zarządu przez trzy dni powszednie przed odbyciem walnego zgromadzenia (art. 407 § 1). Akcjonariusz może uczestniczyć w WZA osobiście lub poprzez przedstawiciela.

Wraz z prawem udziału w walnym zgromadzeniu akcjonariuszom przysługuje prawo do:
• składania wniosków przed i w trakcie walnego zgromadzenia,
• wydania odpisu wniosków w sprawach objętych porządkiem obrad (art. 407 § 2),
• umieszczenia określonych spraw na porządku obrad najbliższego zgromadzenia – prawo to przysługuje akcjonariuszom reprezentującym co najmniej 1/10 kapitału, chociaż statut może przyznać takie uprawnienia także akcjonariuszom reprezentującym mniej niż 1/10 kapitału (art. 400),
• przeglądania księgi protokołów z walnego zgromadzenia (art. 421 § 3),
• żądania wydania poświadczonych przez zarząd odpisów uchwał (art. 421 § 3),
• żądania tajnego głosowania (art. 420 § 2),
• zaskarżenia uchwał walnego zgromadzenia.

Uchwała zaskarżalna to uchwała walnego zgromadzenia sprzeczna ze statutem bądź dobrymi obyczajami i godząca w interes spółki lub mająca na celu pokrzywdzenie akcjonariusza (art. 422 § 1). Uchwała taka może być zaskarżona w drodze wytoczonego przeciwko spółce powództwa o uchylenie uchwały. Prawo do wytoczenia takiego powództwa przysługuje (art. 422 § 2):
− akcjonariuszowi, który głosował przeciwko uchwale, a po jej powzięciu zażądał zaprotokołowania sprzeciwu; wymóg głosowania nie dotyczy akcjonariusza akcji niemej,
− akcjonariuszowi bezzasadnie niedopuszczonemu do udziału w walnym zgromadzeniu,
− akcjonariuszom, którzy nie byli obecni na walnym zgromadzeniu, jedynie w przypadku wadliwego zwołania walnego zgromadzenia lub też powzięcia uchwały w sprawie nieobjętej porządkiem obrad.

Powództwo o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia należy wnieść w terminie miesiąca od dnia otrzymania wiadomości o uchwale, nie później jednak niż w terminie sześciu miesięcy od dnia powzięcia uchwały. W przypadku spółki publicznej termin do wniesienia powództwa wynosi miesiąc od dnia otrzymania wiadomości o uchwale, nie później jednak niż trzy miesiące od dnia powzięcia uchwały.
Prawo do wniesienia powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały sprzecznej z ustawą wygasa z upływem sześciu miesięcy od dnia, w którym uprawniony powziął wiadomość o uchwale, nie później jednak niż z upływem dwóch lat od dnia powzięcia uchwały. Powództwo o stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia spółki publicznej powinno być wniesione w terminie trzydziestu dni od dnia jej ogłoszenia, nie później jednak niż w terminie roku od dnia powzięcia uchwały (art. 425).

Jak widać, chociaż nasze pojedyncze głosy niewiele znaczą przy podejmowaniu uchwał wobec siły głosu Skarbu Państwa, tym niemniej i tak uprawnienia akcjonariuszy związane z WZA są niemałe.

Porządek najbliższego WZA ZAP:
1. Otwarcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia i wybór Przewodniczącego.
2. Stwierdzenie prawidłowości zwołania Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia i jego zdolności do podejmowania uchwał.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Wybór Komisji Skrutacyjnej.
5. Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego Spółki za okres od dnia 1 lipca 2006 r. do dnia 30 czerwca 2007 r. oraz sprawozdania Zarządu z działalności Spółki za okres od dnia 1 lipca 2006 r. do dnia 30 czerwca 2007 r.
6. Podjęcie uchwały w sprawie podziału zysku netto za okres od dnia 1 lipca 2006 r. do dnia 30 czerwca 2007 r. oraz ustalenia dnia dywidendy i terminu jej wypłaty.
7. Podjęcie uchwał w sprawie udzielenia absolutorium Członkom Zarządu z wykonywania przez nich obowiązków w roku obrotowym trwającym od 1 lipca 2006 r. do 30 czerwca 2007 r.
8. Podjęcie uchwał w sprawie udzielenia absolutorium Członkom Rady Nadzorczej z wykonywania przez nich obowiązków w roku obrotowym trwającym od 1 lipca 2006 r. do 30 czerwca 2007 r.
9. Podjęcie uchwał w sprawie ustalenia liczby członków Rady Nadzorczej oraz powołania członków Rady Nadzorczej kolejnej kadencji.
10. Zamknięcie obrad.

Tym, którzy chcieliby uczestniczyć w najbliższym WZA Zakładów Azotowych „Puławy” SA, przypomnę, że zwołane zostało ono na 22 listopada br. o godz. 11.00 w Warszawie w siedzibie Business Center Club, Plac Żelaznej Bramy 10 (jest oczywistym nieporozumieniem, że walne zebranie akcjonariuszy zorganizowane zostało w takim miejscu, gdyż powinno odbyć się w miejscu bardziej dogodnym miejscu dla większości akcjonariuszy; w przyszłości należy to zmienić).
ZBIGNIEW TKACZYK
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· Wypłata udziałów Chemia-Puławy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna Łapa

Facebook FZZ

UKS Badminton Puławy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Wygenerowano w sekund: 0.18 30,382,018 unikalnych wizyt