03.05.2024 15:50
PO SPOTKANIU Z ZARZĄDEM FIRMY
2 czerwca br. odbyło się spotkanie organizacji związkowych działających w Zakładach Azotowych „Puławy” SA z zarządem firmy. Poruszano następujące tematy:
1. ustalenie harmonogramu spotkań zarządu firmy ze związkami zawodowymi,
2. harmonogram wdrożenia pięciobrygadowej organizacji pracy,
3. rozpoczęcie negocjacji w sprawie podwyżek,
4. usprawnienie i czasowe wyłączenie elektronicznego systemu kontroli dostępu,
5. wdrożenie zapisów ZUZP.
Pkt 1
Ustalono, że spotkania związków zawodowych z zarządem ZAP odbywać się będą w każdą pierwszą środę miesiąca o godz. 9.00.
Pkt 2
Zarząd poinformował o tym, że po raz kolejny przesunął szefowi Biura Personalnego termin opracowania harmonogramu wdrożenia pięciobrygadowej organizacji pracy w naszej firmie - tym razem do końca lipca. W odpowiedzi na te informacje, przedstawiciele naszej organizacji związkowej przypomnieli, że Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciagłego jest już w sporze zbiorowym z zarządem w tej sprawie. Zagroziliśmy więc przeprowadzeniem referendum strajkowego. Groźba nasza spowodowana była wcześniejszą, ciekawą dyskusją, podczas której przewodniczący naszej organizacji związkowej, słysząc po raz kolejny argument, że do wdrożenia „pięciobrygadówki” konieczne jest zatrudnienie około
160 osób, tknięty przeczuciem, zapytał, ilu pracowników zatrudniają obecnie puławskie Zakłady Azotowe. Padła
odpowiedź: 3390. Wtedy przypomniał, że w Prospekcie Emisyjnym firmy, wydanym półtora roku temu, podano stan zatrudnienia - 3230 osób. Zapytał więc, gdzie pracuje przyjętę od tego czasu 160 osób? W związku z brakiem odpowiedzi poproszono o kilka minut przerwy, po której szef Biura Personalnego poinformował, że nie dysponuje danymi za cały okres od wydania prospektu, jednakże z danych za 11 miesięcy bieżącego roku obrotowego wynika, że do 5 BOP przyjęto zaledwie ... 40 osób. Gdzie zatem pracuje reszta? Na to pytanie nie udało się już uzyskać odpowiedzi.
Pod koniec dyskusji w tym temacie pracodawca sprostował podaną przez siebie wcześniej informację na temat stanu zatrudnienia w firmie, mówiąc, że w ZAP pracuje obecnie 3330 osób, co jednak nie zmienia faktu, że w ostatnich miesiącach zatrudniono około 60 osób do pracy w systemie jednozmianowym.
Nasz związek zapowiedział, że w obecnej sytuacji przeprowadzone zostanie referendum strajkowe w tej sprawie.
Pkt 3
W kwestii terminu przeprowadzenia podwyżek płac, strony zgodziły się na uruchomienie ich z początkiem nowego roku obrotowego, czyli od 1 lipca 2006 r. Jednocześnie związki zawodowe zostały poinformowane o tym, że sytuacja firmy jest obecnie dramatyczna i w związku z tym możliwe będzie przeprowadzenie jedynie bardzo skromnych podwyżek.
Przypomnieliśmy zatem, że przez dwa poprzednie lata Zakłady Azotowe „Puławy” SA osiągały zysk rzędu 200 mln zł. W bieżącym roku planowane jest uzyskanie 170 mln zł. W jeszcze wcześniejszych latach tłumaczono nam nieustannie, że załoga nie dostaje podwyżek, ponieważ oszczędzamy na chude lata. Tak więc, skoro one przyszły, to trzeba wreszcie dać załodze podwyżkę. Prezes Małgorzata Iwanejko zapytała nas jakie są nasze oczekiwania, jeśli chodzi o wysokość tej podwyżki. Odpowiedzieliśmy: 15 proc. płacy zasadniczej. Usłyszawszy to, przedstawiciele pozostałych organizacji
związkowych wybuchnęli śmiechem. Tymczasem pani prezes, ku ich wielkiemu zaskoczeniu powiedziała, że będzie to możliwe, o ile uda się zamknąć przyszłoroczny plan dobrym wynikiem finansowym. Wniosek jest więc taki, że z dalszymi rozmowami na temat podwyżek musimy poczekać do zamknięcia obecnego roku obrotowego i sporządzenia planu na rok przyszły.
Pkt 4
W temacie funkcjonowania elektronicznego systemu kontroli dostępu odbyła się bardzo ożywiona dyskusja. Nasza organizacja związkowa stała na stanowisku konieczności czasowego wyłączenia i przebudowania istniejącego systemu. To z kolei spotkało się ze stanowczym protestem ze strony osób odpowiedzialnych za jego wykonanie i dopiero dyskusja pokazała dlaczego tak się stało. Otóż okazało się, że na zainstalowanie systemu już w pierwszym podejściu
wydane zostały wszystkie fundusze przeznaczone na ten cel. Nie ma zatem pieniędzy na jego modyfikację i ulepszenie...
Pkt 5
Podczas dyskusji w tym temacie padło pytanie, kiedy i jak zarząd firmy zamierza wdrożyć nowy zakładowy układ zbiorowy pracy, a w szczególności taryfikator. Zamiast odpowiedzi, usłyszeliśmy, że jak na razie nie ma pieniędzy na ten cel. Z naszej strony padło więc kolejne pytanie: Dlaczego część dyrektorów ma stawki o kilkaset złotych wyższe niż pozwala na to taryfikator oraz dlaczego liczba stanowisk wynagradzanych według tabeli B przekracza 4 proc. zatrudnionych w firmie tj. maksymalną wielkość dopuszczoną przez ZUZP? Jak się łatwo domyśleć, satysfakcjonująca odpowiedź nie padła...


KOMENTARZ
Trzy i pół roku nierządu w Zakładach Azotowych „Puławy” SA doprowadziło do takich sytuacji, z których dzisiejszy zarząd nie potrafi się wytłumaczyć. Rozumiemy, że obecni członkowie zarządu mieli ograniczony wpływ, na to co działo się w firmie w tamtym czasie lub nie mieli go wcale, jednak nie możemy się godzić na utrwalanie zaistniałej patologii.
Liczymy, że obecny zarząd firmy niezwłocznie podejmie działania w celu przywrócenia normalności w naszym
zakładzie pracy. Jeśli tak się nie stanie, będziemy zmuszeni do eskalacji protestu.


Sławomir Wręga

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· Wypłata udziałów Chemia-Puławy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna Łapa

Facebook FZZ

UKS Badminton Puławy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Wygenerowano w sekund: 0.19 30,382,943 unikalnych wizyt