26.04.2024 23:07
On Wie jak
W 2005 r. z pięcioosobowego składu zarządu ubyło dwóch członków – Rada Nadzorcza odwołała Zenona Gruszeckiego, natomiast Włodzimierz Karpiński złożył rezygnację w związku z wyborem na Posła na Sejm RP.
W październiku ubiegłego roku zarząd powierzył mi nadzór nad Biurem Bezpieczeństwa, Ochrony Środowiska i Jakości. Z kolei w marcu br., po kolejnych zmianach kadrowych, objąłem nadzór nad Pionem Produkcji i Pionem Technicznym.
W październiku 2005 r. z dużym sukcesem akcje Zakładów Azotowych „Puławy” S.A. zadebiutowały na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu się organizacji związkowych, działających w naszej firmie, w storpedowanie projektu Nafty Polskiej tzw. konsolidacji produktowej przedsiębiorstw Wielkiej Syntezy Chemicznej. Brałem czynny udział w tych działaniach, które de facto uchroniły puławskie „Azoty” przed podziałem i sprzedażą najzyskowniejszych instalacji. Wprowadzenie firmy na giełdę spowoduje, że już w niedługim czasie pracownicy wreszcie dostaną przysługujące im akcje.
Od ubiegłego roku trwają prace nad wprowadzeniem w naszej spółce nowej struktury organizacyjnej. Wsród pracowników pojawiły sie obawy, że zmiany wprowadzone będą w celu wydzielenia niektórych obszarów działalności na zewnątrz i ich sprzedaży. Zapewniam wszystkich, że zarząd w obecnym składzie nie ma takich planów. Dążymy do tego, by w nowej strukturze organizacyjnej pozostały wszystkie dotychczasowe obszary działalności. Podstawowym warunkiem tych zmian organizacyjnych jest niezmniejszanie zatrudnienia.
Przez pół roku przewodniczyłem zespołowi, który negocjował ze związkami zawodowymi nowy zakładowy układ zbiorowy pracy. Po zmianach kadrowych w zarządzie przyczyniłem się do przywrócenia układu z 1996 r.
W nowym ZUZP znalazło się szereg nowych zapisów, korzystnych dla pracowników – np. obniżenie do 15 lat stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej czy ujednolicenie zasad wyliczania dodatków
za zastępstwa i powiązanie ich ze średnią płacą. Byłem i jestem zwolennikiem wprowadzenia w Zakładach Azotowych „Puławy” S.A. jednolitego systemu wynagradzania dla wszystkich pracowników. Podpisując się pod układem zbiorowym , który wszedł w życie 1 maja 2006 r., zadeklarowałem, że chcę powrócić do negocjacji nad ujednoliceniem zasad wynagradzania w naszej firmie.
Byłem zwolennikiem, by kwotę, o którą zwiększony został fundusz płac, przeznaczyć na podwyżki stawek zasadniczych pracowników. Tak też się stało – wraz z wypłatą ostatniej pensji dostaliśmy wszyscy wyższe wynagrodzenia. Zarezerwowana została również kwota niezbędna na premie i nagrodę na Dzień Chemika.
Po nowelizacji kodeksu pracy i wprowadzeniu pojęcia doby pracowniczej okazało się, że system czterobrygadowy, obowiązujący w ruchu ciągłym, nie spełnia zapisów ustawowych. Od czerwca 2005 r. sukcesywnie więc wprowadzamy w Zakładach Azotowych „Puławy” S.A. system pięciobrygadowy. Obecnie w tym systemie pracuje 30 proc. pracowników ruchu ciągłego. Uważam, że systemem pięciobrygadowym należy objąć wszystkich pracowników w możliwie najkrótszym czasie. Można to zrobic częściowo na drodze przesunięć wewnętrznych pracowników tak, aby ograniczyć globalny wzrost zatrudnienia i kosztów z tym związanych. Do Biura Personalnego zgłosiło sie już szereg pracowników jednozmianowych, którzy zadeklarowali chęć pracy w ruchu ciągłym. Z ich ofert trzeba koniecznie skorzystać.

 
Mieczysław Wiejak

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· Wypłata udziałów Chemia-Puławy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna Łapa

Facebook FZZ

UKS Badminton Puławy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Wygenerowano w sekund: 0.09 30,333,667 unikalnych wizyt