30.04.2024 20:38
Fantomowy Zarząd Puław

Zarząd Zakładów Azotowych Puławy nie istnieje od 2012 roku. Nie istnieje w świecie realnym, bo nie zarządza. Jego wyobrażony byt można porównać do utraconej kończyny, np. ręki. Boli, pomimo tego, że nie istnieje. Błędem jest więc pokładanie jakichkolwiek nadziei w tym fantomowym bycie i oczekiwanie czegokolwiek.

Na nic dobrego nie możemy również liczyć ze strony rzeczywistego decydenta, czyli zarządu tarnowskiego kanibala.

Wyrwać się to jedyna nasza nadzieja.

Komentarze
#1 | Argon dnia 25.09.2023 21:48:53
Pytanie: jak to zrobić?
#2 | PKruk dnia 04.10.2023 22:15:54
Wczoraj, to jest 3 października 2023r., odbył się poszerzony zarząd Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego Zakładów Azotowych Puławy. Głównymi tematami były: przebieg ostatniego spotkania z zarządem Spółki, sytuacja naszej firmy oraz ewentualne przejęcie przedsiębiorstwa przez spółkę Orlen.

Dyskusja dotyczyła obecnej sytuacji spółki, jednak tematem wiodącym był Orlen i wszelkie kwestie dotyczące ewentualnego przejęcia. Po długiej dyskusji i widocznym optymizmie związanym z tym, że multienergetyk może nas przejąć stając się antidotum na całe zło, pojawiły się następujące wątpliwości .
Sytuacja, w której się znaleźliśmy jest bardzo trudna, można wręcz stwierdzić, że nie pozostawia nam wyboru i wymusza szukanie jakichkolwiek form ratunku przed dalszą degradacją przedsiębiorstwa. Nie może więc dziwić, że pojawiająca się perspektywa przejęcia przez Orlen spowodowała poprawę nastrojów wśród pracowników, a nawet pewne oznaki optymizmu. Pomimo, iż Zakłady nie mają wielkich perspektyw na poprawę swojej sytuacji bez ingerencji Orlenu, jest kilka rzeczy które moim zdaniem wymają szczególnego podkreślenia, gdyż mogą być trudne do zaakceptowania dla części naszej załogi. Należy mieć świadomość, że jako przedsiębiorstwo przejmowane, w trudnej sytuacji finansowej, nasza pozycja negocjacyjna będzie słaba. Analiza dostępnych dokumentów spółki Orlen i Anwil pozwala stwierdzić, że struktury podmiotów zależnych są bardzo podobne. Także treści ich układów zbiorowych są systematycznie ujednolicane. Nadmiernym optymizmem byłoby sądzić, iż nasza spółka mogłaby liczyć na odrębność w tym zakresie. Istnienie w strukturze Orlenu takich spółek jak: Orlen Laboratoria, Orlen Ochrona czy choćby Orlen Serwis sugeruje, że także nasi pracownicy zostaliby wydzieleni do odpowiednich spółek- np. służby utrzymania ruchu do Orlen Serwis, pracownicy ochrony do Orlen Ochrona, a konsekwentnie nasze laboratoria zostałyby wcielone do Orlen Laboratoria.
Szczególnego podkreślenia wymaga fragment wypowiedzi Prezesa Daniela Obajtka dotyczący wyprowadzenia Zakładów Azotowych Puławy z Giełdy Papierów Wartościowych. Przypominam, że podobny lub wręcz identyczny scenariusz zakładany przez Grupę Azoty ( słynna strategia) dla Zakładów Azotowych Puławy, wzbudził olbrzymie emocje i protesty organizacji związkowych kilka lat temu, co doprowadziło do odstąpienia od jego realizacji w najbliższym czasie. Trudno mi zrozumieć, dlaczego ten sam scenariusz prezentowany przez Orlen odbierany jest pozytywnie, a wręcz optymistycznie, jako optymalna ścieżka dla naszego przedsiębiorstwa.
Jakie zagrożenie z tym się wiążą?
Wydzielanie pracowników do spółek oznacza oczywiście zmianę pracodawcy, a więc nowe warunki pracy, według nowych układów zbiorowych, których treść zapewne będzie podobna do tych, które funkcjonują w pozostałych spółkach. Układy te dostępne są na stronie internetowej Anwilu, w zakładce dokumenty.
Wycofanie spółki z GPW powoduje konsekwencje szersze niż większość z nas sądzi. Oprócz konsekwencji finansowych, trudności organizacyjnych związanych z procedurą opuszczenia grona spółek publicznych, pod dużym znakiem zapytania stanie potrzeba utrzymywania pionów zajmujących się przygotowywaniem szczegółowych raportów i analiz, które wykorzystywane są w głównej mierze do przygotowania sprawozdań finansowych publikowanych w raportach giełdowych. Brak tych raportów spowoduje natomiast, że pracownicy nie będą mieli natychmiastowego i prostego dostępu do danych prezentowanych przez spółkę w drodze raportów bieżących i okresowych, a przypominam, że poza sprawozdaniami finansowymi i publikacjami wyników, od których uzależnione są w tej chwili nasze premie kwartalne czy nagroda roczna, to właśnie z tych raportów najszybciej i najpewniej dowiadujemy się o bieżącej sytuacji spółki, np. o wynikach sprzedaży, zmianach w zarządzie, planach rozwojowych i inwestycyjnych itp.
Jeżeli Skarb Państwa pozbędzie się ostatniej akcji w naszych Zakładach, to możemy stracić prawo do wybierania przedstawicieli załogi w organach spółki (zarząd, rada nadzorcza), przez co w konsekwencji całkowicie stracimy wpływ oraz wiedzę o decyzjach podejmowane przez te organy.
Pomimo, że wydaje się, iż Orlen jest naszą jedyną opcją w tym momencie, to według mnie ludzie powinni wiedzieć, że nie wszystkie aspekty tego przejęcia będą dla nas łatwe do zaakceptowania. Prezentowanie Orlenu jako idealnego rozwiązania, w sytuacji kiedy Grupa Azoty jest dla nas „kamieniem uwiązanym u szyi” i konsekwentnie ciągnie nas na dno, przez co nasza pozycja negocjacyjna jest mizerna, a wartość systematycznie spada, jest mocno przesadzone, gdyż to przejęcie jest w tej chwili jedyną możliwością ocalenia spółki, a nie wybraniem drogi optymalnego rozwoju.
Uważam, że nie mamy wyjścia i będziemy się musieli, jakoś w tej sytuacji odnaleźć. Ogrom pracy przed związkami zawodowymi żeby właściwie zabezpieczyć interesy pracowników. Wspomnieć też muszę, że same związki również nie skorzystają na przejęciu, bo do reprezentatywności u głównego pracodawcy, pracowników ze spółek się nie wlicza, więc część naszych związków zostanie zmarginalizowanych i zapewne polecą jakieś etaty.
Uważam, że takie pytania i wątpliwości, jakie przedstawiłem powyżej, powinno się postawić publicznie, by dać czas na dyskusję i refleksję przed ewentualnymi działaniami ze strony Orlenu. Należy sobie zdawać sprawę, że takie procesy nie trwają miesiąc, a zdecydowanie dłużej. Warto więc ten czas konstruktywnie wykorzystać.
Perspektywa przejęcia przez Orlen w ujęciu wieloletnim wydaje się dobra, a przynajmniej daje jakąkolwiek szansę na przetrwanie i stabilne funkcjonowanie. Obecna władza stawia na ten wielki koncern i w tą stronę zmierza, inne opcje polityczne mają inne strategie.
Wydaje się, że Grupa Azoty, biorąc pod uwagę zaciągnięte zobowiązania finansowe, nie będzie w stanie sama przetrwać, więc może zdarzyć się tak, że po jakimś czasie Orlen zechce kupić pozostałą część Grupy.
Wszystkie te sprawy są podstawą naszego istnienia jako Zakładów, a także funkcjonowania lokalnej społeczności, co za tym idzie obojętność lub nadmierny optymizm, a czasem wręcz naiwność, są postawami skrajnymi, które nie pomagają rozwiązać tej trudnej i ważnej dla nas wszystkich sytuacji.
Potrzebna jest dyskusja i opracowanie jednolitej strategii, która pozwoli nam wykorzystać tę wydaje się jedyną dostępną dla nas szansę na przetrwanie.
To są moje uwagi i przemyślenia po analizach wielu dokumentów i wczorajszym posiedzeniu poszerzonego zarządu zzprc.
Zachęcam do dyskusji chyba że ja mam nieuzasadnione obawy
#3 | aparat dnia 04.10.2023 23:16:41
Jesteśmy między młotem a kowadłem, zostac w grupie źle pójść do Orlenu też źle, nowy uklad zbiorowy 5 brygadowka może być wspomnieniem, wszystkie nagrody itd zapisane pod młot...zdjęcie z giełdy to już wgl. Nikt nie będzie wiedział czy miliard straty czy zysku, a wtedy powiedzą nie ma pieniędzy....laborantki mechanicy będą jako spółka i bez nadgodzin nic nie zarobią ...a niech sami pójdą i niech robią za miskę ryżu.... prezesi nasi w garniturach się wożą a nie mają nawet honoru stawić sie na spotkanie z pracownikiem który pracował 2 lata za 4 netto w celu przedłużenia umowy....odechciało mię się dalej pisać...
#4 | amoniakalny dnia 05.10.2023 09:25:00
Piotrek celne uwagi i zasadne pytania.
Ciekawe jak (jeśli dojdzie to do skutku) będą wyglądać negocjacje.
Pytanie jak zarabiają pracownicy w tych spółkach. Pytanie jakie warunki ochronne można by było wynegocjować.
Dużo pytań a odpowiedzi będą znane po...
Związki i prawników czeka mnóstwo roboty.
#5 | Marek-ZZPRC dnia 05.10.2023 13:10:50
#6 | Slawomir Wrega dnia 06.10.2023 10:05:24
https://www.money.pl/gospodarka/co-stanie-sie-z-pulawskimi-azotami-boimy-sie-ze-orlen-zrobi-z-nami-to-co-z-lotosem-6948559591783040a.html
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· Wypłata udziałów Chemia-Puławy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna Łapa

Facebook FZZ

UKS Badminton Puławy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

marek
30.04.2024 16:51
Na pocieszenie trza dodać że i pewnie żadnej podwyżki przez 5 lat nie będzie.

Rysiek_Wodzirej
30.04.2024 16:12
Tak Antek wiadomo, że jej nie będzie. Za rok pewnie też i za dwa lata również. Miłej majówki

Antek
30.04.2024 16:10
Witam, czy wiadomo coś na temat nagrody rocznej?

Najlepszy ZZ czlonek
30.04.2024 15:55
Sylwek zebys wiedzial Grin sa takie aparaty Grin

Sylwek
30.04.2024 15:26
Nie tylko on. Są mistrzowie czy kierownicy co myślą że są pracodawcami.

ubot
30.04.2024 13:06
Żle zrozumiał.Zamiast przyznać podwyżkę wszystkim pracownikom to toto przyznało podwyżki sobie i swoim kolesiom a reszcie powiedział że w zakładzie bida aż piszczy.

Slawomir Wrega
30.04.2024 12:12
Te partyjne parobki tak właśnie myślały, że są pracodawcą. Kiedyś na spotkaniu wytłumaczyłem Brydzie kim jest pracodawca a kim on jest. Chłopina szoku doznał.

Sylwek
30.04.2024 11:59
To wolny wybór że ktoś chce pracować za najniższą. Gdyby był problem z zatrudnieniem to by pracodawca dawał więcej zarabic.

superpracus
30.04.2024 11:08
powinni pojśc siedzieć za to, wpakowali nas w ogromna długi. ludzie pracują za najniższą krajową i to na zmiane

Slawomir Wrega
30.04.2024 10:33
Dały sobie bydlaki 18% podwyżki w 2023 roku.

superpracus
30.04.2024 09:57
https://www.bankie
r.pl/wiadomosc/Dos
tawali-ponad-160-t
ys-miesiecznie-Zar
obki-prezesow-i-za
rzadow-panstwowych
-spolek-w-2023-r-8
737514.html

Pipen
29.04.2024 21:33
https://sportowefa
kty.wp.pl/pilka-re
czna/1119858/trzes
ienie-ziemi-w-pula
wach-grupa-azoty-k
onczy-wspieranie-p
ilki-recznej

Grzegorz
29.04.2024 21:23
tojestmocznikkonie
cswiata
Zabrakło argumentów to ubliżać adwersarzowi.Błysn
ąłeś inteligencją.

aparat
29.04.2024 20:27
A ciekawe kiedy nowy kwas ruszy? Bo jak wtedy kiedy znajdą ludzi z konkursów to chyba znowu za 7 lat 😆

Marek-ZZPRC
29.04.2024 12:45
Pan Skwarek nie został odwołany. Skutecznie odwołać Go może tylko Załoga.

Wygenerowano w sekund: 0.17 30,360,057 unikalnych wizyt