05.05.2024 16:44
Sprawozdanie ze spotkania z wiceministrem Rafałem Baniakiem dnia 26 listopada 2012 roku.

14 listopada br. pomiędzy stronami została podpisana umowa o konsolidacji która zostanie zarejestrowana po podwyższeniu kapitału Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach zgodnie z treścią umowy o konsolidacji. Umowa o konsolidacji przewiduje przeprowadzenie procesu w dwóch etapach, w pierwszym strony umowy będą dążyły do maksymalizacji synergii kosztowych, do maksymalizacji logistyki pomiędzy spółkami, i zapewnienia warunków stabilnego rozwoju, natomiast w drugim etapie zostaną rozstrzygnięte kwestie dotyczące optymalizacji struktury, zarządzania i organizacji grupy kapitałowej a także zostanie wypracowany model funkcjonowania grupy w oparciu o wiedzę, doświadczenie i pozycję rynkową obu spółek. Zgodnie z treścią raportu bieżącego strony uzgodniły również, że konsolidacja odbywać się będzie w poszanowaniu zasad i obowiązków określonych w umowach społecznych oraz zakładowych układach zbiorowych i zobowiązały się również do współpracy na rzecz prowadzenia dialogu społecznego z organizacjami związkowymi. Szczegóły dotyczące współpracy ze stroną społeczną są w gestii komitetu koordynacji pracy (przedstawiciele zarządów obu spółek). W tej chwili strony oczekują na zgodę Komisji Europejskiej na konsolidację, która zdaniem Departamentu podjęta powinna zostać do 21 grudnia br. A o dalszych szczegółach poinformują przedstawiciele zarządów obu spółek.

 

Jerzy Koziara -dyrektor Departamentu Zarządzania i Polityki Personalnej w Zakładach Azotowych Azotach w Tarnowie-Mościcach – umowa konsolidacyjna obejmuje wiele obszarów funkcjonowania obydwu grup i wydaje się, że w tym kształcie w którym została podpisana 14 listopada ważne są trzy obszary: po pierwsze, że proces będzie kontynuowany i realizowany i by ten proces został zrealizowany to potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej na koncentrację i wszystko wskazuje na to, że termin do 21 grudnia będzie dotrzymany, a jest to termin najbardziej optymalny z punktu widzenia procesu. Jak zapewnił dyrektor Koziara, prace by ten termin został dotrzymany są bardzo intensywne. Drugim elementem ego procesu jest prospekt emisyjny, w tym przypadku z dużym prawdopodobieństwem dyrektor Koziara zapewnił, że 6 grudnia br. prospekt emisyjny zostanie złożony. Uwzględni on wszystkie dotychczasowe umowy KNF i KDPW i jeśli nie będzie kolejnych uwag to około 20 grudnia dojdzie do zatwierdzenia prospektu emisyjnego. Jeśli uda się w ten sposób poprowadzić wspomniane powyżej etapy to dojdzie do kolejnego elementu czyli wymiany akcji. Jeśli to się powiedzie to dyspozycja Walnego Zgromadzenia które upoważniło Zarząd Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach, aby cały proces zakończyć do 24 stycznia 2013 roku jest możliwa do zrealizowania. Kolejny element tej umowy to sprawy związane z przyszłą grupą kapitałową powstałą w wyniku tej konsolidacji. Zdaniem dyrektora Koziary najważniejszą częścią tego elementu jest model zarządzania całą grupą a umowa konsolidacyjna sygnalizuje jak ten model powinien wyglądać, jak powinien wyglądać ład korporacyjny oraz jak powinien wyglądać statutowy skład spółek. Rozsądnie zdaniem dyrektora umowa odnosi się do komitetu konsolidacyjnego, który powinien w okresie przejściowym wypracować model zarządzania i rekomendować go zarządom spółek do akceptacji i wdrożenia. Cały ten model nadzorowany jest przez rady nadzorcze obu spółek, co wynika z umowy konsolidacyjnej, i wydaje się, że takie rozwiązanie, zaproponowane przez zarządy, i mające akceptację właścicieli spółki, czy tez głównego akcjonariusza spółek, jest rozwiązaniem, które powinno bezkonfliktowo ten proces realizować. Dla nas tu zgromadzonych, najważniejszym elementem jest fakt, że może być powołany podzespół komitetu sterującego zajmujący się procesem społecznym tego projektu. Wydaje się, ze dzisiaj i w kolejnych spotkaniach powinniśmy wypracować metodykę pracy gdzie ten komitet społeczny będzie miał określone zadania do wykonania związane z określeniem modelu zarządzania przyszłą grupą kapitałową. To zdaniem dyrektora Koziary najważniejsze elementy o których należy rozmawiać na tym etapie, bowiem szczegóły umowy są objęte klauzurą poufności.

 

Na pytanie Leszka Lewickiego ze Społecznego związku zawodowego Zakładów Azotowych Puławy, jak może wyglądać w przyszłości zabezpieczenie grupy przed przejęciem przez Acron, padła odpowiedź, że Minister Skarbu państwa rozważa różne opcje, co zależne będzie od wyniku zamiany, czyli od potencjalnego udziału Ministerstwa w Zakładach Azotowych Tarnów. Już dziś Zakłady w Tarnowie mają zapis w statucie mówiący o tym, że żaden inny akcjonariusz niż Skarb Państwa nie może wykonywać prawa prawa głosów z większej liczby głosów niż 20% ogólnej liczby głosów istniejących w spółce nawet jeżeli ma większy udział. Mówiono także o tym, że rozważane było ustawowe zabezpieczenie nowo powstałej grupy przed przejęciem (na wzór Grupy Lotos), jednak minister Baniak stwierdził, że nie jest to obecnie brane pod uwagę.

 

W dalszej części spotkania pojawiły się pytanie dotyczące loga, strategii marketingowej, rozwoju, inwestycji o których w tej fazie konsolidacji nie chciano jeszcze rozmawiać szczegółowo.

 

Dyrektor Koziara zapewniał, że kontynuowane będą rozpoczęte inwestycje oraz zrealizowane zostaną przyszłościowe programy inwestycyjne, oraz że nie zmieni się puławska siedziba spółki a podatki będą płacone w Puławach.

 

Przedstawiciele organizacji związkowych zadali szereg pytań na temat umowy społecznej, zabezpieczenia przed przejęciem czy konsultacji ze stroną społeczną. Jednak istotne pytanie pojawiło się na zakończenie spotkania, a mianowicie czy kto będzie powoływał członków zespołu ds. konsultacji społecznych i jak w istocie będzie on wyglądał, jednak zostało ono bez odpowiedzi ponieważ koncepcja działania tego zespołu zostanie dopiero opracowana. Na wniosek Sławomira Wręgi z ZZPRC ZA „Puławy” SA dyskutowano także na temat przeniesienia podobnych spotkań na forum Komisji Trójstronnej, co byłoby logiczne z formalnego punktu widzenia (chociażby przygotowanie protokołu), jednak wniosek został bez odpowiedzi strony rządowej.

 

Sławomir Wręga ocenił także deklaracje dotyczące zabezpieczenia pracowników spółek polegające na zapewnieniach o przestrzeganiu obowiązującego prawa, jako deklaracje puste. Do przestrzegania obowiązującego prawa zobowiązani jesteśmy wszyscy i niepotrzebna jest tu podobna deklaracja. Zatem deklarowanie, że będzie się działało zgodnie z prawem niczego nie wnosi. Mało tego, należy pamiętać, że przecież zatrudnianie na tzw. umowy śmieciowe, redukcja zatrudnienia czy zwolnienia grupowe są zgodne z obowiązującym obecnie prawem. Deklaracja, że to prawo będzie przestrzegane może budzić uzasadnione obawy strony związkowej.

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· Wypłata udziałów Chemia-Puławy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna Łapa

Facebook FZZ

UKS Badminton Puławy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

aparat
05.05.2024 13:34
Sławku kiedy premia za 4 kwartal i dzień chemika do kiedy mają czas wypłacić ?

Najlepszy ZZ czlonek
05.05.2024 12:30
Super pracus masz konto sciagnij sobie Zuzp i przeczytaj

superpracus
05.05.2024 12:27
Co jest zapisane w układzie zbiorowym w sprawie dnia chemika?

tojestmocznikkoniecswiata
03.05.2024 06:36
Grzesiu przynajmniej jest czym błysnąć w przeciwieństwie do Ciebie. A nikomu nie ubliżyłem tylko stwierdziłem fakt. Takich ludzi jak ty właśnie powinno się izolować od stanowisk decyzyjnych.

iskra
01.05.2024 22:39
Ruski nawóz jest oki bo wielki wuj (USA)nie wprowadził sankcji.Jest zezwolenie w dodatku sprowadzmy nie bezpośrednio.

Sylwek
01.05.2024 17:58
Wysyłamy broń na ukr a ta broń jest niszczona przez ruskich którzy sprzedają nam nawóz i kupują broń. Heloł

Sylwek
01.05.2024 17:56
tylko w lutym 2024 roku do Polski trafiło aż 93,09 tys. ton mocznika z Rosji. Szukajcie winnych a to unia zezwala na taki proceder. Gaz niedobry bo ruski ale nawóz jest ok

Andrzej By
01.05.2024 15:46
Banki wam przykręcą śrubę

Antek
01.05.2024 15:35
Czlonkowie rady nadzorczej z ramienia załogi tez byli świadomi co się dzieje i co robia. Co podpisują

ubot
01.05.2024 14:31
Ten solidarnościowiec dalej głosi narracje pisowskie. Jeszcze nie widzi jak gó....no z szamba które stworzyli wybija na powierzchnię

Najlepszy ZZ czlonek
01.05.2024 13:30
Nawet to udokumentowali nie jednym zdjeciem i felietonie poprostu tworzyli im pole do poPiSu zero sprzeciwu

Antek
01.05.2024 12:57
Do całej tej sytuacji przyczynił się SAK i Solidarność,byli tego świadomi

Najlepszy ZZ czlonek
01.05.2024 12:41
Pisioki to wziely ladny fajny zaklad po modernizacjach TRAFIONYCH a zostawily burdel z rozgrxebanymi inwestycjami ktore powinny byc zakonczone dawno temu

Argon
01.05.2024 10:38
Btw, związek nie informuje o wynikach i terminie wypłaty premii kwartalnej?

Argon
01.05.2024 10:36
Bardziej ciekawe jest czy azociaki zauważą co zrobili ludzie partii, na którą głosowali... W obu przypadkach - wątpię.

Wygenerowano w sekund: 0.14 30,399,112 unikalnych wizyt